1/2

Christian Morgenstern, Christian Morgenstern, Christian Morgenstern,

La lupfantomo El Hechicero  Le loup-garou

tradukita de Bertilo Wennergren tradukita de Hans Eiseneck

tradukita de R. Platteau

Jen lupfantom’ de famili’ meznokte iam kuris for al tombo de la profesor’. kaj petis pri konjugaci’.

Un hechicero, con esposa vino un día a la fosa de su maestro, y al pro-

fesor pidió: “¿Me cuentas?

¡Por favor!”

Un loup-garou, une certaine nuit, Laissa sa moitié et puis se rendit Auprès de la tombe d’un maître d’école Et lui dit, “ sur moi dis tout, c’est ton rôle

! ”

Do diktis tiu dokta ul’ starante sur la kructabul’ dum lup’ senmova kiel

splinto atentis vortojn de l’ mort-

into.

El profesor sin vacilar subió y comenzó a hab-

lar. Desde allá de su letrero se dirigió al hechicero:

Un loup-garou, une certaine nuit, Laissa sa moitié et puis se rendit Auprès de la tombe d’un maître d’école Et lui dit, “ sur moi dis tout, c’est ton rôle

! ”

De “lupfantomo”, simpla

rekta, tra “lupfintomo”, plej per-

fekta, plu “lupfontomo”, iom ra-

ra, ĝis “lupfuntomo”, ho,

koŝmara.

“El hechiuno” le explica, “el hechidos” después in-

dica, “el hechitres” dice al fin, “con eso basta ¡chi-

quitín!”

“ - On peut à ton sujet puisque nous y

sommes Se demander encor bien des choses en

somme. Loup-garoù ? mais avant Il faut se dire : loup-garquand ?

Ĉi participoj plaĉis multe al la fantomo, kaj rezulte ĝi petis: “Legu plu el PIV-

o pri participoj en pasivo.”

El hechicero, conmovido por lo que capta su oído, al maestro ruega, encan-

tado, que le adjunte un quebra-

do.

Loup-garcomment ? et puis

Bien évidemment loup-garqui ? ”

Toutes ces questions semblèrent au loup

bien absconses, Car en fait ce qu’il voulait c’était les

réponses.

La viro ĉagreniĝis tamen: “Jam fermis mi per fin’

kaj amen, ĉar netransiraj bestoj fe-

blas kaj la pasiv’ neniam

eblas.”

Pero el profesor confiesa que nada sabe con certe-

za: “Hay muchos hechos. He-

chiceros únicamente hay enteros.”

“ - Point de réponses, dit le puits de savoir, Etre imaginaire, nul ne peut te voir ! ” A ces mots l’animal éclata tout en larmes. “ - Oh!, même les baisers de ma douce moi-

tié

…  …  …

2/2

Sed lupfantomo pri tran-

siro ja spertas pli ol eĉ vampi-

ro. La lup’ revenis larmokula al sia famili’ ulula.

El brujo se volvió muy

triste: “Mi cara mitad, ¿no la vi-

ste?” Ya que no era sabio con gratitud se despidió.

Ne pourrons plus me faire me sentir tout

entier. Rester un loup-garou est un sort qui

m’alarme. ” Mais comme le loup était bien poli Il remercia et puis repartit.

Traduko de la Germana poemo “Der Werwolf” de Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) en Esperanton de Bertilo Wennergren.

Arg-825-1653 (2013-02-14 23:29:47)

Vidu  la  retejon

http: // bertilow. com/ literaturo/ lupfantomo. html .

Traduko de la Germana poemo “Der Werwolf” de Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) en hispana de Hans Eiseneck.

Arg-825-1656 (2013-02-13 18:46:00)

Tiu ĉi trsduko en la kastilian lingvon troviĝas en http: // bertilow. com/ literaturo/ lupfantomo. html .

Traduko de la Germana poemo “Der Werwolf” de Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) en la Francan de R. Platteau.

Arg-825-1655 (2013-02-13 21:56:38)

Tiu ĉi francigo troviĝas en http: // bertilow. com/ literaturo/ lupfantomo. html .

http://www.poezio.net/version?poem-id=825&version-id=1653,1656,1655