1/4

Christian Morgen- stern, Christian Morgen- stern, Christian Morgenstern, Christian Morgenstern, Christian Morgen- stern,

Christian Morgen- stern,

Varulven La lupfan- tomo The Were- wolf The Banshee (An Ap- proach) Der Wer- wolf El He- chicero

tradukita de Sven Collberg tradukita de Bertilo Wennergren tradukita de Alexander Gross tradukita de Max Knight

tradukita de Hans Eise- neck

En varulv lopp från fru m.m.

en vacker afton samt begav

sig till en bymagisters grav

och bad: “Var snäll och konjugera.

Jen lupfantom’ de famili’

meznokte iam kuris for

al tombo de la profesor’.

kaj petis pri konjugaci’.

A Werewolf, troubled by his name,

Left wife and brood one night and came

To a hidden graveyard to enlist

The aid of a longdead philologist.

One night, a banshee slunk away

from mate and child, and in the gloom

went to a village teacher’s tomb,

requesting him: “Inflect me, pray.”

Ein Werwolf eines Nachts entwich

von Weib und Kind und sich begab

an eines Dorfschullehrers Grab

und bat ihn: �Bitte, beuge mich!“ Un hechicero, con esposa vino un día a la fosa de su maestro, y al profesor pidió: “¿Me cuentas? ¡Por favor!”

mig!” Byskolläraren stod upp

på blecknamnsskyltens mässingknopp

med svar till den, som satt på pass

med tåligt korslagd tass på tass.

Do diktis tiu dokta ul’

starante sur la kructabul’

dum lup’ senmova kiel splinto

atentis vortojn de l’ mortinto.

“Oh sage, wake up, please don’t berate me,”

He howled sadly, “Just conjugate me.”

The seer arose a

bit unsteady Yawned twice,

wheezed once, and then was ready.

The village teacher climbed up straight

upon his grave stone with its plate

and to the apparition said

who meekly knelt before the dead:

Der Dorfschulmeister stieg hinauf

auf seines Blechschilds Messingknauf

und sprach zum Wolf, der seine Pfoten

geduldig kreuzte vor dem Toten:

El profesor sin vacilar subió y comenzó a hablar. Desde allá de su letrero se dirigió al hechicero:

…  …  …  …  …  …

2/4

“Jag var-ulv 1:a pers. i sing.,

du, han, hon, den, det var-ulv. Så

vi voro-ulv, I

voren. På de voro-ulv

kom ingenting.”

De “lupfantomo”, simpla rekta,

tra “lupfintomo”, plej perfekta,

plu “lupfontomo”, iom rara,

ĝis “lupfuntomo”, ho, koŝmara.

“Well, ‘Werewolf’ is your plural past,

While ‘Waswolf’ is singularly cast:

There’s ‘Amwolf’ too, the present tense,

And ‘Iswolf,’ ‘Arewolf’ in this same sense.”

“The banS-HEE, in the subject’s place;

the banHERS, the possessive case.

The banHER, next, is what they call

objective case– and that is all.”

�Der Werwolf“ – sprach der gute Mann,

�des Werwolfs, Genitiv sodann,

dem Werwolf, Dativ, wie man’s nennt,

den Werwolf, - damit hat’s ein End!“ “El hechiuno” le explica, “el hechidos” después indica, “el hechitres” dice al fin, “con eso basta ¡chiquitín!”

Varulven myste glad åt hur

pers. hade följts av sing. och plur.

“Fast”, bad han, “kan det inte ges ens

en enda pers. i tempus presens?”

Ĉi participoj plaĉis multe

al la fantomo, kaj rezulte

ĝi petis: “Legu plu el PIV-o

pri participoj en pasivo.”

“I know that–I’m no mental cripple–

The future form

and participle Are what I cra-

ve,” the beast replied.

The scholar paused–again he tried:

The banshee marveled at the cases

and writhed with pleasure, making faces,

but said: “You did not add, so far,

the plural to the singular!”

Dem Werwolf schmeichelten die Fälle

er rollte seine Augenbälle.

�Indessen“, bat er, �füge doch

zur Einzahl auch die Mehrzahl noch!“ El hechicero, conmovido por lo que capta su oído, al maestro ruega, encantado, que le adjunte un quebrado.

…  …  …  …  …  …

3/4

Bekänna måste vår magister,

att därvidlag fanns vissa brister.

En varulv sine imperfecto

var contradictio in adjecto.

La viro ĉagreniĝis tamen:

“Jam fermis mi per fin’ kaj amen,

ĉar netransiraj bestoj feblas

kaj la pasiv’ neniam eblas.”

“A ‘Will-be-wolf?’ It’s just too long:

‘Shall-be-wolf?’ ‘Has-been-wolf?’ Utterly wrong!

Such words are wounds beyond all suture–

I’m sorry, but you have no future.”

The teacher, though, admitted then

that this was not within his ken.

“While bans are frequent”, he advised,

“A she cannot be plurized.”

Der Dorfschullehrer aber musste

gestehn, dass er von ihr nichts wusste.

Zwar Wölfe gab’s in großer Schar,

doch �Wer“ gab’s nur im Sinular.

Pero el profesor confiesa que nada sabe con certeza:

“Hay muchos hechos. Hechiceros únicamente hay enteros.”

Varulven satt med tårad lins.

Han visste att han fanns och finns.

Därtill kom också fru m.m.

som även måste existera.

Sed lupfantomo pri transiro

ja spertas pli ol eĉ vampiro.

La lup’ revenis larmokula

al sia famili’ ulula.

The Werewolf knew better– his sons still slept

At home, and homewards now he crept,

Happy, humble, without apology

For such folly of philology.

The banshee, rising clammily,

wailed: “What about my family?”

Then, being not a learned creature,

said humbly “Thanks” and left the teacher.

Der Wolf erhob sich tränenblind –

er hatte ja doch Weib und Kind!

Doch da er keine Gelehrter eben,

so schied er dankend und ergeben.

El brujo se volvió muy triste: “Mi cara mitad, ¿no la viste?” Ya que no era sabio con gratitud se despidió.

…  …  …  …  …  …

4/4

Traduko de la Germana poemo “Der Werwolf” de Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) en la Svedan de Sven Collberg.

Arg-825-1654 (2013-02-13 17:00:43)

Tiu ĉi francigo troviĝas ne la reterjo http: // bertilow. com/ literaturo/ lupfantomo. html# sv .

Traduko de la Germana poemo “Der Werwolf” de Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) en Esperanton de Bertilo Wennergren.

Arg-825-1653 (2013-02-14 23:29:47)

Vidu la retejon http: // bertilow. com/ literaturo/ lupfantomo. html .

Traduko de la Germana poemo “Der Werwolf” de Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) en la Anglan de Alexander Gross.

Arg-825-1657 (2013-02-13 18:39:45)

Tiu ĉi angligo troviĝas en http: // bertilow. com/ literaturo/ lupfantomo. html .

Traduko de la Germana poemo “Der Werwolf” de Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) en la Anglan de Max Knight (civila nomo: Max Kühnel, ∗1909-06-08 – †1993-08-31).

Arg-825-1660 (2013-02-13 22:36:06)

Tiu ĉi angligo troviĝas en http: // bertilow. com/ literaturo/ lupfantomo. html . Pri la tradukinto Max Knight vidu: http: // www. jbeilharz. de/ morgenstern/ morgenstern_ poems. html kaj http: // www. 123people. de/ ext/ frm? ti= ersonensuche% 20telefonbuch&search_ term= m x% 20k% C3% BChnel&search_ country= DE&st= suc e% 20nach% 20personen&target_ url= aHR0cDovL d3dy5saXRlcmF0dXJoYXVzLmF0L2luZGV4LnBocD9pZD02ODc4 .

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31).

Arg-825-1652 (2013-02-11 18:44:21)

Traduko de la Germana poemo “Der Werwolf” de Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) en hispana de Hans Eiseneck.

Arg-825-1656 (2013-02-13 18:46:00)

Tiu ĉi trsduko en la kastilian lingvon troviĝas en http: // bertilow. com/ literaturo/ lupfantomo. html .