1/4

Christian Morgenstern, Christian Morgenstern, Christian Morgenstern, Christian Morgenstern, Christian Morgenstern, Christian Morgenstern,

Varulven La lupfanto- mo The Werewolf The Banshee (An Approach)

Der Werwolf

El Hechicero

tradukita de Sven Collberg tradukita de Bertilo Wennergren tradukita de Alexander Gross tradukita de Max Knight tradukita de Hans Eiseneck

En varulv lopp från

fru m.m. en vacker afton samt

begav sig till en bymagisters

grav och bad: “Var snäll och

konjugera.

Jen lupfantom’ de

famili’ meznokte iam kuris

for al tombo de la pro-

fesor’. kaj petis pri konju-

gaci’.

A Werewolf, troubled by his

name, Left wife and brood one night

and came To a hidden graveyard to en-

list The aid of a long-dead philo-

logist.

One night, a banshee

slunk away from mate and child, and

in the gloom went to a village teacher’s

tomb, requesting him: “Inflect

me, pray.”

Ein Werwolf eines Nachts entwich von Weib und Kind und

sich begab an eines Dorfschulleh-

rers Grab und bat ihn: �Bitte, beuge mich!“ Un hechicero, con

esposa vino un día a la fosa de su maestro, y al profesor pidió: “¿Me cuentas? ¡Por favor!”

mig!” Byskolläraren

stod upp på blecknamnsskyl-

tens mässingknopp med svar till den, som

satt på pass med tåligt korslagd

tass på tass.

Do diktis tiu dokta

ul’ starante sur la kruc-

tabul’ dum lup’ senmova

kiel splinto atentis vortojn de l’

mortinto.

“Oh sage, wake up, please don’t berate me,” He howled sadly, “Just conju-

gate me.” The seer arose a bit unsteady Yawned twice, wheezed once, and then was ready.

The village teacher climbed up straight upon his grave stone with

its plate and to the apparition said who meekly knelt before

the dead:

Der Dorfschulmeister stieg hinauf auf seines Blechschilds Messingknauf und sprach zum Wolf, der seine Pfoten geduldig kreuzte vor dem Toten:

El profesor sin va-

cilar subió y comenzó a hablar.

Desde allá de su le-

trero se dirigió al hechice-

ro:

…  …  …  …  …  …

2/4

“Jag var-ulv 1:a pers. i

sing., du, han, hon, den, det

var-ulv. Så vi voro-ulv, I voren.

På de voro-ulv kom in-

genting.”

De “lupfantomo”, simpla rekta, tra “lupfintomo”, plej perfekta, plu “lupfontomo”, iom rara, ĝis “lupfuntomo”, ho, koŝmara.

“Well, ‘Werewolf’ is your plu-

ral past, While ‘Waswolf’ is singularly

cast: There’s ‘Amwolf’ too, the

present tense, And ‘Iswolf,’ ‘Arewolf’ in this

same sense.”

“The banSHEE, in the subject’s place; the banHERS, the pos-

sessive case. The banHER, next, is what they call objective case–and that is

all.”

�Der Werwolf“ – sprach der gute Mann, �des Werwolfs, Genitiv

sodann, dem Werwolf, Dativ, wie man’s nennt, den Werwolf, - damit hat’s ein End!“ “El hechiuno” le ex-

plica, “el hechidos” después indica, “el hechitres” dice al

fin, “con eso basta ¡chiquitín!”

Varulven myste glad

åt hur pers. hade följts av

sing. och plur. “Fast”, bad han, “kan

det inte ges ens en enda pers. i tempus

presens?”

Ĉi participoj plaĉis

multe al la fantomo, kaj

rezulte ĝi petis: “Legu plu el

PIV-o pri participoj en pa-

sivo.”

“I know that–I’m no mental

cripple– The future form and partici-

ple Are what I crave,” the beast

replied. The scholar paused–again he

tried:

The banshee marveled at

the cases and writhed with pleasure, making faces, but said: “You did not

add, so far, the plural to the singu-

lar!”

Dem Werwolf schmeichelten die Fälle er rollte seine Au-

genbälle. �Indessen“, bat er, �füge

doch zur Einzahl auch die Mehrzahl noch!“ El hechicero, conmovido por lo que capta su

oído, al maestro ruega, encantado, que le adjunte un quebrado.

Bekänna måste vår

magister, att därvidlag fanns

vissa brister. En varulv sine imper-

fecto var contradictio in ad-

jecto.

La viro ĉagreniĝis

tamen: “Jam fermis mi per fin’ kaj amen, ĉar netransiraj bestoj feblas kaj la pasiv’ neniam

eblas.”

“A ‘Will-be-wolf?’ It’s just

too long: ‘Shall-be-wolf?’ ‘Has-been-wolf?’ Utterly wrong! Such words are wounds beyond all suture– I’m sorry, but you have no fu-

ture.”

The teacher, though, ad-

mitted then that this was not within

his ken. “While bans are frequent”, he advised, “A she cannot be pluri-

zed.”

Der Dorfschullehrer aber musste gestehn, dass er von ihr nichts wusste. Zwar Wölfe gab’s in großer Schar, doch �Wer“ gab’s nur im

Sinular.

Pero el profesor confiesa que nada sabe con certeza: “Hay muchos hechos. Hechiceros únicamente hay en-

teros.”

…  …  …  …  …  …

3/4

Varulven satt med

tårad lins. Han visste att han

fanns och finns. Därtill kom också fru

m.m. som även måste exi-

stera.

Sed lupfantomo pri transiro ja spertas pli ol eĉ vampiro. La lup’ revenis lar-

mokula al sia famili’ ulula.

The Werewolf knew better– his sons still slept At home, and homewards

now he crept, Happy, humble, without apo-

logy For such folly of philology.

The banshee, rising clam-

mily, wailed: “What about my

family?” Then, being not a learned

creature, said humbly “Thanks” and left the teacher.

Der Wolf erhob sich tränenblind – er hatte ja doch Weib

und Kind! Doch da er keine Gelehrter eben, so schied er dankend und ergeben.

El brujo se volvió muy triste: “Mi cara mitad, ¿no la viste?” Ya que no era sabio con gratitud se de-

spidió.

…  …  …  …  …  …

4/4

Traduko de la Germana poemo “Der Werwolf” de Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) en la Svedan de Sven Collberg.

Arg-825-1654 (2013-02-13 17:00:43)

Tiu ĉi francigo troviĝas ne la reterjo http: // bertilow. com/ literaturo/ lupfantomo. html# sv .

Traduko  de  la

Germana poemo “Der Werwolf” de Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) en Esperanton de Bertilo Wennergren.

Arg-825-1653 (2013-02-14 23:29:47)

Vidu la retejon http: // bertilow. com/ literaturo/ lupfantomo. html .

Traduko de la Germana poemo “Der Werwolf” de Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) en la Anglan de Alexander Gross.

Arg-825-1657 (2013-02-13 18:39:45)

Tiu ĉi angligo troviĝas en http: // bertilow. com/ literaturo/ lupfantomo. html .

Traduko de la Germana poemo “Der Werwolf” de Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-

31) en la Anglan de Max Knight (civila nomo: Max Kühnel, ∗1909-06-08 – †1993-08-31).

Arg-825-1660 (2013-02-13 22:36:06)

Tiu ĉi angligo troviĝas en http: // bertilow. com/ literaturo/ lupfantomo. html . Pri la tradukinto Max Knight vidu: http: // www. jbeilharz. de/ morgenstern/ morgenstern_poems. html kaj http: // www. 123people. de/ ext/ frm? ti= ersonensuche% 20telefonbuch&search_ term= m x% 20k% C3% BChnel&search_country= DE&st= suc e% 20nach% 20personen&target_url= aHR0cDovL d3dy5saXRlcmF0dXJoYXVzLmF0L2luZGV4LnBocD9pZD02ODc4 .

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31).

Arg-825-1652 (2013-02-11 18:44:21)

Traduko de la Germana poemo “Der Werwolf” de Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) en hispana de Hans Eiseneck.

Arg-825-1656 (2013-02-13 18:46:00)

Tiu ĉi trsduko en la kastilian lingvon troviĝas en http: // bertilow. com/ literaturo/ lupfantomo. html .