1/4

Christian Morgenstern, Christian Morgenstern, Christian Morgenstern, Christian Morgenstern, Christian Morgenstern,

The Werewolf La lupfan- tomo Varulven The Bans- hee  (An Approach) El Hechi- cero

tradukita de Alexander Gross tradukita de Bertilo Wennergren tradukita de Sven Collberg tradukita de Max Knight tradukita de Hans Eiseneck

A Werewolf, troubled

by his name, Left wife and brood

one night and came

To a hidden graveyard

to enlist The aid of a long-dead

philologist.

Jen lupfantom’

de famili’ meznokte iam

kuris for al tombo de la

profesor’. kaj petis pri

konjugaci’.

En varulv lopp

från fru m.m. en vacker afton

samt begav sig till en byma-

gisters grav och bad: “Var

snäll och konjugera.

One night, a banshee slunk away from mate and child, and in the gloom went to a village teacher’s tomb, requesting him: “Inflect me, pray.”

Un hechicero, con esposa vino un día a la fosa de su maestro, y al profesor pidió: “¿Me cuentas? ¡Por favor!”

“Oh sage, wake up, please don’t berate me,”

He howled sadly, “Just

conjugate me.” The seer arose a bit

unsteady Yawned twice, whee-

zed once, and then was ready.

Do diktis tiu

dokta ul’ starante sur la

kructabul’ dum lup’ sen-

mova kiel splinto

atentis vortojn de l’ mortinto. mig!” Bys-

kolläraren stod upp

på blecknamnsskyltens mässingknopp

med svar till den, som satt på pass

med tåligt korslagd tass på tass.

The village teacher climbed up straight upon his grave stone with its plate

and to the apparition said who meekly knelt before the dead:

El profesor sin vacilar subió y comenzó a hablar. Desde allá de su letrero se dirigió al hechicero:

…  …  …  …  …

2/4

“Well, ‘Werewolf’ is

your plural past, While ‘Waswolf’ is

singularly cast: There’s ‘Amwolf’ too,

the present tense, And ‘Iswolf,’ ‘Are-

wolf’ in this same sense.”

De “lupfantomo”, simpla rekta,

tra “lupfintomo”, plej perfekta,

plu “lupfontomo”, iom rara,

ĝis “lupfuntomo”, ho, koŝmara.

“Jag var-ulv 1:a pers. i sing., du, han, hon, den, det varulv. Så vi voro-ulv, I voren. På de voro-ulv kom ingenting.”

“The banSHEE, in the subject’s place;

the banHERS, the possessive case. The banHER, next, is what they call objective case–and that is all.”

“El hechiuno” le explica, “el hechidos” después indica, “el hechitres” dice al fin, “con eso basta ¡chiquitín!”

“I know that–I’m no

mental cripple– The future form and

participle Are what I crave,” the

beast replied. The scholar paused–

again he tried:

Ĉi participoj plaĉis multe

al la fantomo,

kaj rezulte ĝi petis: “Legu

plu el PIVo

pri participoj en pasivo.”

Varulven myste gladåt hur pers. hade följts av sing. och plur.

“Fast”, bad han, “kan det inte ges ens en enda pers. i tempus presens?”

The banshee marveled at the cases

and writhed with pleasure, making faces, but said: “You did not add, so far, the plural to the singular!”

El hechicero, conmovido por lo que capta su oído, al maestro ruega, encantado, que le adjunte un quebrado.

“A ‘Will-be-wolf?’ It’s

just too long: ‘Shall-be-wolf?’ ‘Has-

been-wolf?’ Utterly wrong!

Such words are wounds beyond all suture–

I’m sorry, but you have no future.”

La viro ĉagreniĝis tamen:

“Jam fermis mi per fin’ kaj amen,

ĉar netransiraj bestoj feblas

kaj la pasiv’ neniam eblas.”

Bekänna måste vår magister, att därvidlag fanns vissa brister. En varulv sine imperfecto var contradictio in adjecto.

The teacher, though, admitted then that this was not within his ken. “While bans are frequent”, he advised, “A she cannot be plurized.”

Pero el profesor confiesa

que nada sabe con certeza: “Hay muchos hechos. Hechiceros

únicamente hay enteros.”

…  …  …  …  …

3/4

The Werewolf knew better–his sons still slept

At home, and homewards now he crept,

Happy, humble, wi-

thout apology For such folly of phi-

lology.

Sed lupfantomo pri transiro

ja spertas pli ol

eĉ vampiro. La lup’ revenis

larmokula al sia famili’

ulula.

Varulven satt med tårad lins.

Han visste att han fanns och finns.

Därtill kom också fru m.m.

som även måste existera.

The banshee, rising clammily, wailed: “What about my family?” Then, being not a learned creature,

said humbly “Thanks” and left the teacher.

El brujo se volvió muy triste: “Mi cara mitad, ¿no la viste?” Ya que no era sabio con gratitud se despidió.

…  …  …  …  …

4/4

Traduko de la Germana poemo “Der Werwolf” de Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) en la Anglan de Alexander Gross.

Arg-825-1657 (2013-02-13 18:39:45)

Tiu ĉi angligo troviĝas en http: // bertilow. com/ literaturo/ lupfantomo. html .

Traduko de la Germana poemo “Der Werwolf” de Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) en Esperanton de Bertilo Wennergren.

Arg-825-1653 (2013-02-14 23:29:47)

Vidu la retejon http: // bertilow. com/ literaturo/ lupfantomo. html .

Traduko de la Germana poemo “Der Werwolf” de Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) en la Svedan de Sven Collberg.

Arg-825-1654 (2013-02-13 17:00:43)

Tiu ĉi francigo troviĝas ne la reterjo http: // bertilow. com/ literaturo/ lupfantomo. html# sv .

Traduko de la Germana poemo “Der Werwolf” de Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) en la Anglan de Max Knight (civila nomo: Max Kühnel, ∗1909-06-08 – †1993-08-31).

Arg-825-1660 (2013-02-13 22:36:06)

Tiu  ĉi  angli-

go troviĝas en http: // bertilow. com/ literaturo/ lupfantomo. html . Pri la tradukinto Max Knight vidu: http: // www. jbeilharz. de/ morgenstern/ morgenstern_ poems. html kaj http: // www. 123people. de/ ext/ frm? ti= ersonensuche% 20telefonbuch&search_ term= m x% 20k% C3% BChnel&search_ country= DE&st= suc e% 20nach% 20personen&target_ url= aHR0cDovL d3dy5saXRlcmF0dXJoYXVzLmF0L2luZGV4LnBocD9pZD02ODc4 .

Traduko de la Germana poemo “Der Werwolf” de Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) en hispana de Hans Eiseneck.

Arg-825-1656 (2013-02-13 18:46:00)

Tiu ĉi trsduko en la kastilian lingvon troviĝas en http: // bertilow. com/ literaturo/ lupfantomo. html .