1/1

N. N. 58,  N. N. 58,
Schifferlied  Ŝipista kanto

tradukita de Frieder Weigold

Es löscht das Meer die Sonne aus, Kühlendes Mondlicht ist erwacht, Der gold’ne Adler läßt sein Haus Müde dem Silberschwan der Nacht. Flüsternd am Kahne glitzt der Brandung Lauf, Leise der Wind die Saiten rührt, Die Liebe zieht ihr Segel auf, Sehnsucht das Ruder sicher führt.

En maro dronas ora sun’, Spiras aromojn nokta vent’. Arĝenta cigno flosas nun Tra l’steloplena firmament’. Naĝas ŝipeto tra la akva kur’, Kordojn arĉtiras la zefir’. Amvel’ briletas en velur’ Stiras sekure la sopir’.

2. Nun ruh’ an meinem Herzen still, Sicher auf schwanker Wellen Flur, Ein Schlummerlied dir singen will Rauschend die wogende Natur. Küßend der Welle Nacken streift der Wind, Liebchen, so laß die Wange mir, Und träume, daß dein Schifflein lind Ich durch das ganze Leben führ’.

Ĉe mi ripozu, karulin’ Sur la ondada mara um’. Kaj dolĉa kanto lulu vin En la arĝenta luna lum’. Pelas karese ondojn milda vent’, Nordstela bril’ en la ĉiel’. Ja sonĝu laŭ sekura sent’; Ke gvidos mi al kuna cel’.

3. Wie wiegt sich sanft der leichte Kahn, Liebchen, mit deiner süßen Last, Als Muschel zieht er seine Bahn, Die einer Perle Kleinod faßt. Ach, daß mein Arm die traute Schale war’, Die dich umschloße allezeit! Mit meinem Ruder spielt das Meer, Liebchen, mein Arm ist dir bereit.

Balance sub la gvida firm’ Naĝas la eta ŝipo for. Sekure en la konka ŝirm’ Kuŝas vi, perla la trezor’. Ke mia brako daŭre ŝirmu vin, Ke estu tiu konko ĝi! Al vi ĝi pretas, ho princin’, For de’l stiril’ en l’ondoj ĉi.

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas N. N. 58.

Arg-834-1674 (2013-02-21 12:10:37)

Vidu la retejon http: // www. musicanet. org/ robokopp/ Lieder/ esloscht. html . Tie estas aŭdebla ankaŭ la melodio. La muziknotoj estas indikitaj en http: // www. lieder-archiv. de/ es_loes ht_das_meer_die_sonne_ aus-notenblatt_600035. html . La melodion verkis Friedrich Silcher (27.06.1789 - 26.08.1860). Pri tiu vidu la retejno http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Friedrich_Silcher .

Traduko de la Germana poemo “Schifferlied” de N. N. 58 en Esperanton de Frieder Weigold.

Arg-834-1675 (2013-02-28 17:53:47)

Mi, Manfred Retzlaff, ricevis en 2010-12-28 tiun ĉi tradukon de la kanto de sinjoro Frieder Weigold (Birkenstr. 12, D-82178 Puchheim, Germanio, tel. 0049- (0)89-805687), kiu mem faris la tradukon en Esperanto.

http://www.poezio.net/version?poem-id=834&version-id=1674,1675