1/1

Wilhelm Müller,  Wilhelm Müller,
Der Lindenbaum  Ĉe puto antaŭ l’urbo

tradukita de Ludwig Emil Meier (kaj aliuloj)

Am Brunnen vor dem Tore Da steht ein Lindenbaum Ich träumt in seinem Schatten So manchen süßen Traum Ich schnitt in seine Rinde so manches liebes Wort Es zog in Freud und Leide Zu ihm mich immer fort Ĉe puto antaŭ l’ urbo jen staras la tili’, en kies ombro dolĉe revadis ofte mi. Mi tranĉis en la ŝelon amsignojn pro memor’; sopir’ min tien logis en ĝojo kaj dolor’.

Ich mußt auch heute wandern Vorbei in tiefer Nacht Da hab ich noch im Dunkel Die Augen zugemacht Und seine Zweige rauschten Als riefen sie mir zu: “Komm her zu mir, Geselle Hier findst du deine Ruh.”

En lasta nokto pasis mi preter la tili’, sed malgraŭ la malhelo okulojn fermis mi. Jen ĝiaj branĉoj muĝis kaj ŝajnis logi min: “Restadu, ho migrulo, ni trankviligos vin!”

Die kalten Winde bliesen Mir grad ins Angesicht Der Hut flog mir vom Kopfe Ich wendete mich nicht Nun bin ich manche Stunde Entfernt von diesem Ort Und immer hör ich’s rauschen: “Du fändest Ruhe dort.”

La vento kontraŭblovis, ĉapelon ŝiris for. Sed pelis min antaŭen turmentoj de la kor’. Se plue mi vagadus eĉ ĝis la monda fin’, la branĉoj ĉiam logus: “Ni trankviligos vin!”

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Wilhelm Müller (∗1794-10-07 – †1827-10-01), publikigita 1822.

Arg-83-163 (2003-12-28 22:57:42)

Mi trovis tiun originan version en la TTT sub http: // ingeb. org/ Lieder/ AmBrunne. html Traduko de la Germana poemo “Der Lindenbaum” de Wilhelm Müller (∗1794-10-07 – †1827-10-01) en Esperanton de Ludwig Emil Meier (kaj aliuloj).

Arg-83-164 (2003-11-09 21:14:39)

Tiu ĉi traduko troviĝas en la germana Esperanto-lernolibro “Post la kurso” de WIL-HELM kaj HANS WINGEN, sur paĝo 68. Sube estas indikite tie: “Laŭ L. E. Meier k. a.”. El tio oni povas konkludi, ke ĝi ne estas la origina tradukversio de L. E. MEIER kaj ke ĝi estas iom ŝanĝita de aliuloj, eble de la fratoj WINGEN mem.

http://www.poezio.net/version?poem-id=83&version-id=,163,164