1/1

Wilhelm Müller,  Wilhelm Müller,
Der Lindenbaum  Ĉe put’ antaŭ pordego

tradukita de Joachim Gießner

Am Brunnen vor dem Tore Da steht ein Lindenbaum Ich träumt in seinem Schatten So manchen süßen Traum Ich schnitt in seine Rinde so manches liebes Wort Es zog in Freud und Leide Zu ihm mich immer fort Ĉe put’ antaŭ pordego jen staras la tili’. En ĝia ombro dolĉe ja ofte revis mi. Mi tranĉis karajn vortojn en ĝia kruda ŝel’. En ĝojo kaj doloro ĝi restis mia cel’.

Ich mußt auch heute wandern Vorbei in tiefer Nacht Da hab ich noch im Dunkel Die Augen zugemacht Und seine Zweige rauschten Als riefen sie mir zu: “Komm her zu mir, Geselle Hier findst du deine Ruh.”

Mi devis pretermigri dum nokta obskurec’. Mi fermis la okulojn en nigra malhelec’. Kaj kvazaŭ min vokante la branĉoj muĝas jen: “Ĉi tien vi nur venu kun via korĉagren’.”

Die kalten Winde bliesen Mir grad ins Angesicht Der Hut flog mir vom Kopfe Ich wendete mich nicht Nun bin ich manche Stunde Entfernt von diesem Ort Und immer hör ich’s rauschen: “Du fändest Ruhe dort.”

Malvarma vento blovis dolore kontraŭ mi. De l’ kap’ ĉapel’ forflugis, ne turnis mi al ĝi. Nun malproksima estas mi for de la tili’, sed vokas ĝi: “Nur venu, trankvilon trovos vi!”

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Wilhelm Müller (∗1794-10-07 – †1827-10-01), publikigita 1822.

Arg-83-163 (2003-12-28 22:57:42)

Mi trovis tiun originan version en la TTT sub http: // ingeb. org/ Lieder/ AmBrunne. html Traduko de la Germana poemo “Der Lindenbaum” de Wilhelm Müller (∗1794-10-07 – †1827-10-01) en Esperanton de Joachim Gießner (∗1913-12-23 – †2003-11-25) en 2001-11.

Arg-83-165 (2003-12-28 22:58:15)

Tiu ĉi traduko troviĝas en la kantlibro “Mia kantaro I”, kiun eldonis JOSEF SCHIFFER (Wilstorfstr. 58, D-78050 Villingen-Schwenningen, Germanio) en 2001.

http://www.poezio.net/version?poem-id=83&version-id=,163,165