1/2

August Graf von Platen-Hallermünde, August Graf von Platen-Hallermünde, August Graf von Platen-Hallermünde,

Das Grab im Busento La tombo en la Busento

La tomba nel Busento

tradukita de H. Gerke  tradukita de Giosuè Carducci

Nächtlich am Busento lispeln, bei Cosenza, dumpfe Lieder, aus den Wassern schallt es Ant-

wort, und in Wirbeln klingt es wider!

Nokto estas. Ĉe Kosenco, kie la Busento ondas, murmuretas surdaj kan-

toj, de la akvo bru’ respondas.

Cupi a notte canti suonano Da Cosenza su ’l Busento, Cupo il fiume gli rimormora Dal suo gorgo sonnolento.

Und den Fluss hinauf, hinunter ziehn die Schatten tapfrer Goten, die den Alarich beweinen, ihres Volkes besten Toten.

Sur la bordo tien-reen movetiĝas kvazaŭ homoj: mortis reĝo Alariko, ploras gotaj la fantomoj.

Su e giù pe ’l fiume passano E ripassano ombre lente: Alarico i Goti piangono, Il gran morto di lor gente.

Allzufrüh und fern der Heimat mussten hier sie ihn begraben, während noch die Jugendlocken seine Schulter blond umgaben.

Malproksime de la hejmo la aspiroj neniiĝis, malgraŭ ke sur liaj ŝultroj bukloj de l’ junec’ ondiĝis.

Ahi sì presto e da la patria Così lungi avrà il riposo, Mentre ancor bionda per gli

ómeri Va la chioma al poderoso!

Und am Ufer des Busento reihten sie sich um die Wette, um die Strömung abzuleiten, gruben sie ein frisches Bette.

Jen — fluejon novan fosis la herooj tre profundan, kun fervoro devojigis la riveron, la abundan.

Del Busento ecco si schierano Su le sponde i Goti a pruova, E dal corso usato il piegano Dischiudendo una via nuova.

In der wogenleeren Höhlung wühlten sie empor die Erde, senkten tief hinein den Leichnam, mit der Rüstung, auf dem Pferde.

Sur malplena fundo ili laboradis — jen kavaĵo! entombigis la mortinton sur ĉevalo kun armaĵo.

Dove l’onde pria muggivano Cavan, cavano la terra; E profondo il corpo calano, A cavallo, armato in guerra.

Deckten dann mit Erde wieder ihn und seine stolze Habe, dass die hohen Stromgewächse wüchsen aus dem Heldengrabe.

La trezoron sian karan ili kaŝis en la tero, ke elkresku el la tombo kreskaĵaro de l’ rivero.

Lui di terra anche ricoprono E gli arnesi d’òr lucenti: De l’eroe crescan su l’umida Fossa l’erbe de i torrenti!

Abgelenkt zum zweitenmale, ward der Fluss herbeigezogen: Mächtig in ihr altes Bette schäumten die Busentowogen.

Rekondukis la riveron per fervora laborado; ree la antaŭan vojon ŝaŭmis ĝi kun ondegado.

Poi, ridotto a i noti tramiti, Il Busento lasciò l’onde Per l’antico letto valide Spumeggiar tra le due sponde.

…  …  …

2/2

Und es sang ein Chor von

Männern: “Schlaf in deinen Heldenehren! Keines Römers schnöde Habsucht soll dir je dein Grab versehren!”

“Dormu en honor’, heroo!” kantis la funebra ĥoro, “la avidon kontraŭstaru via tombo, via gloro!”

Cantò allora un coro d’uomini: - Dormi, o re, ne la tua gloria! Man romana mai non vìoli La tua tomba e la memoria! -

Sangen’s, und die Lobgesänge tönten fort im Gotenheere; wälze sie, Busentowelle, wälze sie von Meer zu Meere!

Kaj la himno sonegadis tra la gota heroaro, rulu ĝin, Busento-ondo, rulu ĝin de mar’ al maro.

Cantò, e lungo il canto udivasi Per le schiere gote errare: Recal tu, Busento rapido, Recal tu da mare a mare.

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas August Graf von Platen-Hallermünde (∗1796 – †1835).

Arg-840-1688 (2013-02-22 19:50:32)

La teksto troviĝas interalie en http: // www. alarico. org/ das_ grab_im_busento_.html , http: // meister. igl. uni-freiburg. de/ gedichte/ pla_av. html kaj http: // de. wikisource. org/ wiki/ Das_Grab_im_Busento .

Traduko de la Germana poemo “Das Grab im Busento” de August Graf von Platen-Hallermünde (∗1796 – †1835) en Esperanton de H. Gerke.

Arg-840-1689 (2014-02-12 15:59:46)

Tiu ĉi traduko aperis en 1950 en �La Praktiko“, Den Haag, Nederlando, n-ro. 9-12 (155-158), septembro-decembro 1950, (14-a jaro). Vidu ankaŭ: http: // www. literaturo. dk/ busento. htm . Pri la rivero Busento vidu: http: // de. wikisource. org/ wiki/ Das_Grab_im_ Busento . Pri la tradukinto nenio estas trovebla en la interreto. Vidu ankaŭ: http: // www. mein-italien. info/ it/ letteratura/ tomba-busento. htm . Pri la gazeto “La Praktiko” vidu: http: // books. google. de/ books/ about/ a_ Praktiko. html? id= iG7lAAAAMAAJ&redir_ esc= y .

Traduko de la Germana poemo “Das Grab im Busento” de August Graf von Platen-Hallermünde (∗1796 – †1835) en itala de Giosuè Carducci (∗1835 – †1907-02-16).

Arg-840-1690 (2014-02-11 11:20:14)

Pri la tradukinto vidu la retejojn http: // www. alarico. org/ la_ tomba_nel_busento_.html kaj http: // de. wikipedia. org/ wiki/ GiosuГ�_Carducci .

http://www.poezio.net/version?poem-id=840&version-id=1688,1689,1690