1/2

August Graf von Platen-Hallermünde,

La tombo en la Busento

tradukita de H. Gerke

Nokto estas. Ĉe Kosenco, kie la Busento ondas, murmuretas surdaj kantoj, de la akvo bru’ respondas.

Sur la bordo tien-reen movetiĝas kvazaŭ homoj: mortis reĝo Alariko, ploras gotaj la fantomoj.

Malproksime de la hejmo la aspiroj neniiĝis, malgraŭ ke sur liaj ŝultroj bukloj de l’ junec’ ondiĝis.

Jen — fluejon novan fosis la herooj tre profundan, kun fervoro devojigis la riveron, la abundan.

Sur malplena fundo ili laboradis — jen kavaĵo! entombigis la mortinton sur ĉevalo kun armaĵo.

La trezoron sian karan ili kaŝis en la tero, ke elkresku el la tombo kreskaĵaro de l’ rivero.

Rekondukis la riveron per fervora laborado; ree la antaŭan vojon ŝaŭmis ĝi kun ondegado.

“Dormu en honor’, heroo!” kantis la funebra ĥoro, “la avidon kontraŭstaru via tombo, via gloro!”

…

2/2

Kaj la himno sonegadis tra la gota heroaro, rulu ĝin, Busento-ondo, rulu ĝin de mar’ al maro.

Traduko de la Germana poemo “Das Grab im Busento” de August Graf von Platen-Hallermünde (∗1796 – †1835) en Esperanton de H. Gerke.

Arg-840-1689 (2014-02-12 15:59:46)

Tiu ĉi traduko aperis en 1950 en �La Praktiko“, Den Haag, Nederlando, n-ro. 9-12 (155-158), septembrodecembro 1950, (14-a jaro). Vidu ankaŭ: http: // www. literaturo. dk/ busento. htm . Pri la rivero Busento vidu: http: // de. wikisource. org/ wiki/ Das_Grab_im_Busento . Pri la tradukinto nenio estas trovebla en la interreto. Vidu ankaŭ: http: // www. mein-italien. info/ it/ letteratura/ tomba-busento. htm . Pri la gazeto “La Praktiko” vidu: http: // books. google. de/ books/ about/ a_ Praktiko. html? id= iG7lAAAAMAAJ&redir_esc= y .

http://www.poezio.net/version?poem-id=840&version-id=1689