1/1

Johann Wolfgang von Goethe,  Johann Wolfgang von Goethe,
An die Entfernte  Al la forulino

tradukita de Lorenz Urbano

So hab ich wirklich dich verloren? Bist du, o Schöne, mir entfloh’n? Noch klingt in den gewohnten Ohren Ein jedes Wort, ein jeder Ton.

Ĉu perdis mi vin, belulino? Ĉu via fuĝo — mia sort’? Ankoraŭ sonas laŭ rutino En la oreloj ĉiu vort’.

So wie des Wandrers Blick am Morgen Vergebens in die Lüfte dringt, Wenn, in dem blauen Raum verborgen, Hoch über ihm die Lerche singt:

Kaj kiel al ĉiel’ matene Rigardas vane la migrant’, Se alte tra l’ aer’ serene Eksonas la alaŭda kant’:

So dringet ängstlich hin und wieder Durch Feld und Busch und Wald mein Blick. Dich rufen alle meine Lieder; O komm’, Geliebte, mir zurück!

Mi same ĉien en la landoj Rigardas ofte kun pasi’; Vin vokas ĉiuj miaj kantoj: Revenu, amatin’, al mi!

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Johann Wolfgang von Goethe (∗1749-08-28 – †1832-03-22).

Arg-845-1702 (2013-02-27 10:58:06)

Vidu ankaŭ: http: // www. textlog. de/ 18384. html kaj http: // www. kalliope. org/ en/ digt. pl? longdid= goethe2000082803 .

Traduko de la Germana poemo “An die Entfernte” de Johann Wolfgang von Goethe (∗1749-08-28 – †1832-03-22) en Esperanton de Lorenz Urbano (civila nomo: Heinrich Lorenz, ∗1902 – †1980).

MR-518-1a / Arg-845-1703 (2013-02-27 10:35:38)

Pri la tradukinto vidu la retejon . Lia civila nomo estis “Heinrich Lorenz”, li vivis de 1902 ĝis 1980.

http://www.poezio.net/version?poem-id=845&version-id=1702,1703