1/1

Johann Wolfgang von Goethe,  Johann Wolfgang von Goethe,
Al la forulino  Til den Fraværende
tradukita de Lorenz Urbano  tradukita de Emil Aarestrup

Ĉu perdis mi vin, belulino? Ĉu via fuĝo — mia sort’? Ankoraŭ sonas laŭ rutino En la oreloj ĉiu vort’.

Saa har jeg virkelig Dig mistet? Saa er Du, Hulde, borte alt? End klinger mig i Øret Lyden Af hvert et Ord, som Du har talt.

Kaj kiel al ĉiel’ matene Rigardas vane la migrant’, Se alte tra l’ aer’ serene Eksonas la alaŭda kant’:

Som Vandreren sit Blik en Morgen Forgjæves op i Luften slaaer, Naar, i deet klare Rum forborgen, Høit over ham en Lærke slaaer:

Mi same ĉien en la landoj Rigardas ofte kun pasi’; Vin vokas ĉiuj miaj kantoj: Revenu, amatin’, al mi!

Saaledes søger mangegange Mit Blik af Land og Søen hen. Dig kalde alle mine Sange: O Elskte, kom! o kom igjen!

Traduko de la Germana poemo “An die Entfernte” de Johann Wolfgang von Goethe (∗1749-08-28 – †1832-03-22) en Esperanton de Lorenz Urbano (civila nomo: Heinrich Lorenz, ∗1902 – †1980).

MR-518-1a / Arg-845-1703 (2013-02-27 10:35:38)

Pri la tradukinto vidu la retejon . Lia civila nomo estis “Heinrich Lorenz”, li vivis de 1902 ĝis 1980.

Traduko de la Germana poemo “An die Entfernte” de Johann Wolfgang von Goethe (∗1749-08-28 – †1832-03-22) en la Danan de Emil Aarestrup (∗1800-12-04 – †1856-07-21).

Arg-845-1704 (2013-02-27 11:13:19)

Siehe: http: // www. kalliope. org/ en/ digt. pl? longdid= aarestrup2000082804 . Pri la poeto vidu la retejon http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Emil_ Aarestrup .

http://www.poezio.net/version?poem-id=845&version-id=1703,1704