1/2

Johann Wolfgang von Goethe, Johann Wolfgang von Goethe, Johann Wolfgang von Goethe,

Ergo bibamus!  Ergo bibamus!  Do, ni trinkadu!

tradukita de Ludwig Emil Meier tradukita de Ludwig Emil Meier

1. Hier sind wir versammelt zu löblichem Tun,

drum, Brüderchen, ergo bibamus! Die Gläser, sie klingen, Gespräche,

sie ruh’n; beherziget: ergo bibamus! Das heißt noch ein altes, ein

tüchtiges Wort, und passet zum ersten und passet so

fort, und schallet ein Echo vom festlichen

Ort, ein herrliches: ergo bibamus!

1. Jen ni kunvenintaj kun laŭdinda vol’,

Pro tio nun: ergo bibamus! Tintadas la glasoj, silentas

parol’, Pripensu do: ergo bibamus! Malnova ĝi estas kaj fortika

dir’, Ĝi taŭgas por iu ajn plen-

kreska vir’, Kaj sonas eĥoe laŭ kora de-

zir’, Kunuloj do: ergo bibamus!

1. Jen ni kunvenintaj kun laŭdinda vol’,

Pro tio nun: do, ni trinkadu! Tintadas la glasoj, silentas

parol’, Pripensu ni: do, ni trinkadu! Malnova ĝi estas kaj fortika

dir’, Ĝi taŭgas por iu ajn plen-

kreska vir’, Kaj sonas eĥoe laŭ kora de-

zir’, Kunuloj nun: do, ni trinka-

du!

2. Mich ruft das Geschick von den Freunden hinweg:

ihr Redlichen: ergo bibamus! Ich scheide von hinnen mit leichtem

Gepäck, drum doppeltes: ergo bibamus! Und was auch der Filz vom Leibe

sich schmorgt, so bleibt für die Heitern doch immer

gesorgt, weil immer der Frohe dem

Fröhlichen borgt; nun, Brüderchen: ergo bibamus!

2. La sorto forvokas min el via rond’,

Kunuloj, ho! Ergo bibamus! Foriras mi sen granda havo

al mond’, duoble do: ergo bibamus! Ĉu avaregula amasas envi’, Do gajan junulon zorgigas

neni’, ĉar unu l’alian ja helpas el

ni: Atestu per: ergo bibamus!

2. La sorto forvokas min el via rond’,

Kunuloj, ho! Do, ni trinka-

du! Foriras mi sen granda havo

al mond’, duoble nun: do, ni trinkadu! Ĉu avaregula amasas envi’, Do gajan junulon zorgigas

neni’, ĉar unu l’alian ja helpas el

ni: Atestu per: do, ni trinkadu!

…  …  …

2/2

3. Was sollen wir sagen vom heutigen Tag?

Ich dächte nur: ergo bibamus! Er ist nun einmal von besonderem

Schlag, drum immer auf’s neue: bibamus! Er führet die Freunde durch’s offene

Tor, es glänzen die Wolken, es teilt sich

der Flor, da leuchtet ein Bildchen, ein

göttliches vor, wir klingen und singen: bibamus!

3. Pri la hodiaŭo, ĉu decas parol’?

Mi pensas nur: ergo biba-

mus! Ŝanĝiĝo ja estas de l’mondo

la rol’, Pro tio ja: ergo bibamus! Eliras kunulo el urba por-

deg’, La nuboj foriĝas pro suna la

reg’, Jen ĝi la emblemo de nia

ĝojeg’, Finkantu nun: ergo biba-

mus!

3. Pri la hodiaŭo, ĉu decas parol’?

Mi pensas nur: do, ni trinka-

du! Ŝanĝiĝo ja estas de l’mondo

la rol’, Pro tio ja: do, ni trinkadu! Eliras kunulo el urba por-

deg’, La nuboj foriĝas pro suna la

reg’, Jen ĝi la emblemo de nia

ĝojeg’, Finkantu nun: do, ni trinka-

du!

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Johann Wolfgang von Goethe (∗1749-08-28 – †1832-03-22), publikigita 1810.

Arg-85-169 (2003-11-10 08:11:56)

Die lateinischen Worte “Ergo bibamus!” bedeuten übersetzt: Drum laßt uns trinken!

Traduko de la Germana poemo “Ergo bibamus!” de Johann Wolfgang von Goethe (∗1749-08-28 – †1832-03-22) en Esperanton de Ludwig Emil Meier (∗1847-02-16 – †1919) en 1907.

Arg-85-170 (2003-11-10 08:49:29)

La latinaj vortoj “Ergo bibamus!” signifas: “Pro tio ni trinku!” Tiu ĉi traduko troviĝas en la kantlibro “Esperantista Kantaro”, kiu enhavas tradukojn de germanaj kantoj. La tradukoj estas faritaj de Ludwig Emil Meier. La libro estas eldonita en 1907 de Hans Theodor Hoffmann (Steglitzer Str. 44, Berlin, Germanio).

Traduko de la Germana poemo “Ergo bibamus!” de Johann Wolfgang von Goethe (∗1749-08-28 – †1832-03-22) en Esperanton de Ludwig Emil Meier (∗1847-02-16 – †1919).

Arg-85-173 (2003-11-11 19:53:40)

Mi, Manfredo Ratislavo (= Manfred Retzlaff), ŝanĝis en tiu versio la tradukon de Ludwig Emil Meier (= L. E. Meier) iomete anstataŭigante la latinajn vortojn “ergo bibamus” per “do, ni trinkadu!”. La tradukinto L. E. Meier estis lasinta tiun latinan esprimon en sia traduko. Sed mi pensis, ke estas eble pli konvene, ke la teksto estu tute en Esperanto. Oelde, la 11-an de Novembro 2003.

http://www.poezio.net/version?poem-id=85&version-id=169,170,173