1/3

Ирина Саверьевна Алексеева , Ирина Саверьевна Алексеева , Ирина Саверьевна Алексеева , Ирина Саверьевна Алексеева ,

Ode to Samarkand Ode a Samarcanda Odo al Sa- markando Ode für Samarkand

tradukita de Malcolm Jones tradukita de Carlo Minnaja tradukita de Vladimir Masalkin tradukita de Manfred Retzlaff

I sing of you, oh, Samar-

kand’! Your wondrous features

win my praises. And your dear heart - the

Registan - seems young to me and ne-

ver ages.

Argiope-informo: La aspekto de tiu ĉi

versio estas barita. Supozeble la aŭtoro

decidis tion.

Mi kantas vin, ho,

Samarkand’ Kaj laŭdas mi

aspekton sunan!

Kaj vian koron —

Registan’ — Mi ĉiam pretas

nomi juna.

Ich singe dir, o Samar-

kand, Dies Lied. Du bist so jung geblieben. Du bist in aller Welt

bekannt. Wer dich gesehn, der muss dich lieben.

Its steady beating Ulugh-

bek could sense beneath the

constellations. Oh, Samarkand! Immortal

pick of mighty Tamerlan’s crea-

tions.

Korbaton ĝian

sub stelar’ Eksentis Ulugh-

bek junece. Kaj daŭras de Ti-

mur centjar’ Kaj pli ĝi longas

majestece!

Ein Seher hat dich einst geschaut Im Traum vor langer, langer Zeit, Und Tamerlan hat dich

gebaut In deiner ganzen Herr-

lichkeit.

Madrasses are your sacred

schools, which cultivate the arts

and learning. Their beauty overcomes ti-

me’s rules by centuries into moments

turning.

Madrasoj sanktaj

estas nun La ejoj por la art’

kaj sentoj. Kaj de belec’ ilia

sun’ Centjarojn igis la

momentoj.

Und deine heil’gen Hal-

len, Hort Der Kunst, der Wissenschaft und Lehre,

Jahrhunderte schon stehn sie dort. Als ob kaum Zeit vergangen wäre.

Here the great Navoi’s ver-

se, so full of love and strong

emotion, is cherished by your popu-

lace, made happy by its inspira-

tion.

La poezi’ de Na-

voi, Je amo kaj je for-

to riĉa, Tre helpis al po-

pol’ de vi Fiera resti kaj fe-

liĉa.

Hier hat der Dichter

Navoí Von Liebe und von Kraft gesungen, Und seine Lieder sind

noch nie In diesem Lande ganz verklungen.

…  …  …  …

2/3

The domes of minarets

stand proud - like day-time stars in clear

sky shining: so pure the blue, without a

cloud and fine the spires in art

combining.

De minaretoj kupolar’ Similas al stelar’

ĉiela, Beleco de la orna-

mar’, Lazuro pura kaj tre hela.

Der Minarette Kup-

peln hier, Sie leuchten tags wie nachts die Sterne. Mit ihrer Ornamente

Zier Sie grüßen jeden schon

von ferne.

Oh, Samarkand! You’re wi-

se through age, with mosques and churches

closely neighboured. For those who love you, the

world’s stage has no town better nor mo-

re favoured.

En saĝa urbo de l’anim’ Moske’ najbaras kun preĝejo. Por homoj, kiuj amas vin, Vi estas bela rifuĝejo!

O Samarkand, der Weisheit Stadt! Hier stehen Kirchen und Moscheen, Und wer dich liebt, der sagt, er hat Nichts Schön’res auf der Welt gesehen.

Oh, Samarkand! Live long

and thrive, be glorified by each good

action! And while eternity’s your

prize, be here our lasting bene-

faction.

Ho, Samarkand’, disfloru pli Kaj gloru vin bonagoj fame! Kaj flugu al eterno vi, Restante apud ni ĉiame.

O Samarkand, blüh’ und gedeih’, Dein Ruhm sich überall verbreite, Und ewig unvergänglich sei, Auch in der Zukunft uns begleite!

…  …  …  …

3/3

Traduko de la Rusa poemo “Oда Самарканду” de Ирина Саверьевна Алексеева en la Anglan de Malcolm Jones.

Arg-860-2037 (2014-10-16 20:52:12)

Tiu ĉi poem-angligo aperis en 2013 en libro “Oда Самарканду” (= Odo por Samarkando). Sinjoro Malcolm Jones, kiu angligis la poemon, estas brita esperantisto. Lia adreso troviĝas en la UEA-jarlibro de la jaro 2014 sur paĝo 126.

Traduko de la Rusa poemo “Oда Самарканду” de Ирина Саверьевна Алексеева en itala de Carlo Minnaja (∗1940-03-19).

Arg-860-2206 (2014-11-13 12:31:20)

Tiu ĉi poem-italigo aperis en 2013 en la libro “Oда Самарканду”. Ода Самарканду: пер. на 62 языка / И. С. Алексеева ; ред.-сост.: А. Ионесов . – Москва. : Изд-во журн. “Юность”, 2013 . – 91 с. : ил., 2 л. ил. Pri la tradukinto vidu la retejon http: // it. wikipedia. org/ wiki/ Carlo_Minnaja .

Traduko de la Rusa poemo “Oда Самарканду” de Ирина Саверьевна Алексеева en Esperanton de Vladimir Masalkin.

Arg-860-1734 (2013-03-24 15:52:41)

Traduko de la Rusa poemo “Oда Самарканду” de Ирина Саверьевна Алексеева en la Germanan de Manfred Retzlaff (∗1938-11-04).

Arg-860-1735 (2013-04-03 23:31:01)