1/2

Ирина Саверьевна Алексеева ,  Ирина Саверьевна Алексеева ,  Ирина Саверьевна Алексеева ,
Ode to Samarkand  Ode a Samarcanda  Odo al Samarkando
tradukita de Malcolm Jones  tradukita de Carlo Minnaja  tradukita de Manfred Retzlaff

laŭvorta Esperantigo de la germanigo

I sing of you, oh, Samarkand’! Your wondrous features win my praises. And your dear heart - the Registan - seems young to me and never ages.

Argiope-informo:

La aspekto de tiu ĉi versio estas barita. Supozeble la aŭtoro decidis tion.

Mi kantas al vi, ho Samarkand’ Tiun ĉi kanton. Vi restis tiel juna. Vi estas konata en la tuta mondo. Kiu vin vidis, tiuj devas vin ami.

Its steady beating Ulughbek could sense beneath the constellations. Oh, Samarkand! Immortal pick of mighty Tamerlan’s creations.

Profeto vin iam antaŭvidis

En sonĝo antaŭ longa, longa tempo, Kaj Temerlan’ vin konstruis En via tuta majesteco.

Madrasses are your sacred schools, which cultivate the arts and learning. Their beauty overcomes time’s rules by centuries into moments turning.

Kaj viaj sanktaj haloj, trezorejo De l’ arto kaj de l’ instruo, Jarcentojn ili jam staras tie, Kvazaŭ apenaŭ pasis tempo.

Here the great Navoi’s verse, so full of love and strong emotion, is cherished by your populace, made happy by its inspiration.

Tie ĉi la poeto Navoi

Estas kantinta pri amo kaj forto, Kaj liaj kantoj ankoraŭ neniam En tiu lando tute estas forsonintaj.

The domes of minarets stand proud - like day-time stars in clear sky shining: so pure the blue, without a cloud and fine the spires in art combining.

La kupoloj de la minaretoj tie ĉi, Ili lumas tage kiel nokte la steloj. Per la dekoro de iliaj ornamoj Ili salutas ĉiun jam de fore.

…  …  …

2/2

Oh, Samarkand! You’re wise through age, with mosques and churches closely neighboured. For those who love you, the world’s stage has no town better nor more favoured.

Ho Samarkand, urbo de l’ saĝeco! Tie ĉi staras preĝejoj kaj moskeoj, Kai tiu, kiu vin konas, tiu diras, Ke en la mondo li vidis nenion pli belan.

Oh, Samarkand! Live long and thrive, be glorified by each good action! And while eternity’s your prize, be here our lasting benefaction.

Ho Samarkand, floru kaj prosperu!

Via gloro disfamiĝu ĉie, Kaj eterne nepereema estu! Ankaŭ estonte nin akompanu!

Traduko de la Rusa poemo “Oда Самарканду” de Ирина Саверьевна Алексеева en la Anglan de Malcolm Jones.

Arg-860-2037 (2014-10-16 20:52:12)

Tiu ĉi poem-angligo aperis en 2013 en libro “Oда Самарканду” (= Odo por Samarkando). Sinjoro Malcolm Jones, kiu angligis la poemon, estas brita esperantisto. Lia adreso troviĝas en la UEA-jarlibro de la jaro 2014 sur paĝo 126.

Traduko de la Rusa poemo “Oда Самарканду” de Ирина Саверьевна Алексеева en itala de Carlo Minnaja (∗1940-03-19).

Arg-860-2206 (2014-11-13 12:31:20)

Tiu ĉi poem-italigo aperis en 2013 en la libro “Oда Самарканду”. Ода Самарканду: пер. на 62 языка / И. С. Алексеева ; ред.-сост.: А. Ионесов . – Москва. : Изд-во журн. “Юность”, 2013 . – 91 с. : ил., 2 л. ил. Pri la tradukinto vidu la retejon http: // it. wikipedia. org/ wiki/ Carlo_Minnaja .

Traduko de la Rusa poemo “Oда Самарканду” de Ирина Саверьевна Алексеева en Esperanton de Manfred Retzlaff (∗1938-11-04) en 2013-03-25.

Arg-860-1736 (2013-03-26 17:48:13)

http://www.poezio.net/version?poem-id=860&version-id=,2037,2206,1736