1/2

Ирина Саверьевна Алексеева , Ирина Саверьевна Алексеева , Ирина Саверьевна Алексеева ,

Oда Самарканду Ode für Samarkand Odo al Samarkando
tradukita de Manfred Retzlaff tradukita de Manfred Retzlaff

laŭvorta Esperantigo de la germanigo

Пою тебя, о, Самарканд! Твой чудный облик

восхваляю. И твоё сердце - Регистан - Я вечно юным называю.

Ich singe dir, o Samarkand, Dies Lied. Du bist so jung ge-

blieben. Du bist in aller Welt bekannt. Wer dich gesehn, der muss dich

lieben.

Mi kantas al vi, ho Samarkand’ Tiun ĉi kanton. Vi restis tiel ju-

na. Vi estas konata en la tuta

mondo. Kiu vin vidis, tiuj devas vin

ami.

Его биенье Улугбек Предчувствовал под небом

звёздным, О, Самарканд! Твой долгий

век Величием Тимура создан!

Ein Seher hat dich einst ge-

schaut Im Traum vor langer, langer

Zeit, Und Tamerlan hat dich gebaut In deiner ganzen Herrlichkeit.

Profeto vin iam antaŭvidis En sonĝo antaŭ longa, longa

tempo, Kaj Temerlan’ vin konstruis En via tuta majesteco.

Твои святые медресе - Приют искусств и

просвещенья, Они стоят во всей красе Столетья превратив в

мгновенья.

Und deine heil’gen Hallen, Hort Der Kunst, der Wissenschaft

und Lehre, Jahrhunderte schon stehn sie

dort. Als ob kaum Zeit vergangen

wäre.

Kaj viaj sanktaj haloj, trezore-

jo De l’ arto kaj de l’ instruo, Jarcentojn ili jam staras tie, Kvazaŭ apenaŭ pasis tempo.

Здесь Алишера Навои Поэзию - любовь и силу - Впитали жители твои Она их счастьем

вдохновила.

Hier hat der Dichter Navoí Von Liebe und von Kraft gesun-

gen, Und seine Lieder sind noch nie In diesem Lande ganz verklun-

gen.

Tie ĉi la poeto Navoi

Estas kantinta pri amo kaj for-

to, Kaj liaj kantoj ankoraŭ neniam En tiu lando tute estas forson-

intaj.

Здесь минаретов купола - Дневные звёзды в небе

ясном - Так чистая лазурь светла И вязь орнаментов

прекрасна.

Der Minarette Kuppeln hier, Sie leuchten tags wie nachts die

Sterne. Mit ihrer Ornamente Zier Sie grüßen jeden schon von fer-

ne.

La kupoloj de la minaretoj tie

ĉi, Ili lumas tage kiel nokte la ste-

loj. Per la dekoro de iliaj ornamoj Ili salutas ĉiun jam de fore.

…  …  …

2/2

О, Самарканд! Ты -

мудрость лет, Здесь рядом церкви и

мечети… В тебя влюблённым лучше

нет И краше города на свете!

O Samarkand, der Weisheit

Stadt! Hier stehen Kirchen und Mo-

scheen, Und wer dich liebt, der sagt, er

hat Nichts Schön’res auf der Welt

gesehen.

Ho Samarkand, urbo de l’

saĝeco! Tie ĉi staras preĝejoj kaj mos-

keoj, Kai tiu, kiu vin konas, tiu diras, Ke en la mondo li vidis nenion

pli belan.

О, Самарканд! Живи, цвети И славься добрыми делами! Навстречу вечности лети И вечно оставайся с нами.

O Samarkand, blüh’ und ge-

deih’, Dein Ruhm sich überall ver-

breite, Und ewig unvergänglich sei, Auch in der Zukunft uns beglei-

te!

Ho Samarkand, floru kaj pro-

speru! Via gloro disfamiĝu ĉie, Kaj eterne nepereema estu! Ankaŭ estonte nin akompanu!

Verkinto de tiu ĉi Rusa poemo estas Ирина Саверьевна Алексеева .

Arg-860-1733 (2014-05-15 12:22:00)

Tiu ĉi poemo aperis en 2013 en la libro “Oда Самарканду”. Ода Самарканду: пер. на 62 языка / И. С. Алексеева ; ред.-сост.: А. Ионесов . – Москва. : Изд-во журн. “Юность”, 2013 . – 91 с. : ил., 2 л. ил.

Traduko de la Rusa poemo “Oда Самарканду” de Ирина Саверьевна Алексеева en la Germanan de Manfred Retzlaff (∗1938-11-04).

Arg-860-1735 (2013-04-03 23:31:01)

Traduko de la Rusa poemo “Oда Самарканду” de Ирина Саверьевна Алексеева en Esperanton de Manfred Retzlaff (∗1938-11-04) en 2013-03-25.

Arg-860-1736 (2013-03-26 17:48:13)