1/3

Ирина Саверьевна Алексеева , Ирина Саверьевна Алексеева , Ирина Саверьевна Алексеева , Ирина Саверьевна Алексеева ,

Ode to Samarkand Odo al Samarkando Ode a Samarcanda Ode für Samarkand

tradukita de Malcolm Jones tradukita de Manfred Retzlaff tradukita de Carlo Minnaja tradukita de Manfred Retzlaff

laŭvorta Esperantigo de la germanigo

I sing of you, oh, Samar-

kand’! Your wondrous features

win my praises. And your dear heart - the

Registan - seems young to me and

never ages.

Mi kantas al vi, ho Sa-

markand’ Tiun ĉi kanton. Vi re-

stis tiel juna. Vi estas konata en la

tuta mondo. Kiu vin vidis, tiuj de-

vas vin ami.

Argiope-informo: La aspekto de tiu ĉi

versio estas barita.

Supozeble la aŭtoro decidis tion.

Ich singe dir, o Sa-

markand, Dies Lied. Du bist so

jung geblieben. Du bist in aller Welt

bekannt. Wer dich gesehn, der

muss dich lieben.

Its steady beating Ulugh-

bek could sense beneath the

constellations. Oh, Samarkand! Immor-

tal pick of mighty Tamerlan’s

creations.

Profeto vin iam an-

taŭvidis En sonĝo antaŭ lon-

ga, longa tempo, Kaj Temerlan’ vin

konstruis En via tuta majeste-

co.

Ein Seher hat dich

einst geschaut Im Traum vor langer,

langer Zeit, Und Tamerlan hat

dich gebaut In deiner ganzen

Herrlichkeit.

Madrasses are your sa-

cred schools, which cultivate the arts

and learning. Their beauty overcomes

time’s rules by centuries into mo-

ments turning.

Kaj viaj sanktaj ha-

loj, trezorejo De l’ arto kaj de l’ in-

struo, Jarcentojn ili jam sta-

ras tie, Kvazaŭ apenaŭ pasis

tempo.

Und deine heil’gen

Hallen, Hort Der Kunst, der Wis-

senschaft und Lehre,

Jahrhunderte schon

stehn sie dort. Als ob kaum Zeit ver-

gangen wäre.

Here the great Navoi’s

verse, so full of love and strong

emotion, is cherished by your po-

pulace, made happy by its inspi-

ration.

Tie ĉi la poeto Navoi Estas kantinta pri

amo kaj forto, Kaj liaj kantoj anko-

raŭ neniam En tiu lando tute

estas forsonintaj.

Hier hat der Dichter

Navoí Von Liebe und von

Kraft gesungen, Und seine Lieder sind

noch nie In diesem Lande ganz

verklungen.

…  …  …  …

2/3

The domes of minarets

stand proud - like day-time stars in cle-

ar sky shining: so pure the blue, without

a cloud and fine the spires in art

combining.

La kupoloj de la minaretoj tie ĉi, Ili lumas tage kiel nokte la steloj. Per la dekoro de iliaj

ornamoj Ili salutas ĉiun jam de

fore.

Der Minarette Kuppeln hier, Sie leuchten tags wie nachts die Sterne. Mit ihrer Ornamente

Zier Sie grüßen jeden schon von ferne.

Oh, Samarkand! You’re

wise through age, with mosques and chur-

ches closely neighboured.

For those who love you,

the world’s stage has no town better nor

more favoured.

Ho Samarkand, urbo de l’ saĝeco! Tie ĉi staras preĝejoj kaj moskeoj, Kai tiu, kiu vin konas,

tiu diras, Ke en la mondo li vidis nenion pli belan.

O Samarkand, der Weisheit Stadt! Hier stehen Kirchen und Moscheen, Und wer dich liebt, der sagt, er hat Nichts Schön’res auf der Welt gesehen.

Oh, Samarkand! Live

long and thrive, be glorified by each good

action! And while eternity’s your

prize, be here our lasting bene-

faction.

Ho Samarkand, floru kaj prosperu! Via gloro disfamiĝu

ĉie, Kaj eterne nepereema

estu! Ankaŭ estonte nin akompanu!

O Samarkand, blüh’ und gedeih’, Dein Ruhm sich überall verbreite, Und ewig unvergänglich sei, Auch in der Zukunft uns begleite!

…  …  …  …

3/3

Traduko de la Rusa poemo “Oда Самарканду” de Ирина Саверьевна Алексеева en la Anglan de Malcolm Jones.

Arg-860-2037 (2014-10-16 20:52:12)

Tiu ĉi poem-angligo aperis en 2013 en libro “Oда Самарканду” (= Odo por Samarkando). Sinjoro Malcolm Jones, kiu angligis la poemon, estas brita esperantisto. Lia adreso troviĝas en la UEA-jarlibro de la jaro 2014 sur paĝo 126.

Traduko de la Rusa poemo “Oда Самарканду” de Ирина Саверьевна Алексеева en Esperanton de Manfred Retzlaff (∗1938-11-04) en 2013-03-25.

Arg-860-1736 (2013-03-26 17:48:13)

Traduko de la Rusa poemo “Oда Самарканду” de Ирина Саверьевна Алексеева en itala de Carlo Minnaja (∗1940-03-19).

Arg-860-2206 (2014-11-13 12:31:20)

Tiu ĉi poem-italigo aperis en 2013 en la libro “Oда Самарканду”. Ода Самарканду: пер. на 62 языка / И. С. Алексеева ; ред.- сост.: А. Ионесов .

– Москва. : Изд-во журн. “Юность”, 2013 . – 91 с. : ил., 2 л. ил. Pri la tradukinto vidu la retejon http: // it. wikipedia. org/ wiki/ Carlo_ Minnaja .

Traduko de la Rusa poemo “Oда Самарканду” de Ирина Саверьевна Алексеева en la Germanan de Manfred Retzlaff (∗1938-11-04).

Arg-860-1735 (2013-04-03 23:31:01)