1/2

Johann Wolfgang von Goethe,  Johann Wolfgang von Goethe,
Liga kanto  Bundeslied

tradukita de Ludwig Emil Meier

1. Dum ĉiuj bonaj horoj Kun amo, bona vin’, Eksonu el la koroj La kanto en kazin’! Kuntenas nin ja Dio, Nin kunvenigis li, Pro tio harmonio Ne mortos tie ĉi!

1. In allen guten Stunden, Erhöht von Lieb und Wein, Soll dieses Lied verbunden Von uns gesungen sein! Uns hält der Gott zusammen, Der uns hierher gebracht. Erneuert unsre Flammen, Er hat sie angefacht.

2. Do ĝoju kun kontento Unuanimaj ni! Denove en momento De kora simpati’! Tintigu tuj la glason Kun tia bona vin’, Ne zorgu, nian kason Prizorgos la destin’.

2. So glühet fröhlich heute, Seid recht von Herzen eins! Auf, trinkt erneuter Freude Dies Glas des echten Weins! Auf, in der holden Stunde Stoßt an und küsset treu, Bei jedem neuen Bunde, Die alten wieder neu!

3. Ĉu iri en la rondo Ne restas kun plezur’? Konservas ni en mondo L’emblemon de natur’! Por ĉiam niaj koroj interkonsentu, kaj Pro malserenaj horoj Ne ĉesu nia gaj’!

3. Wer lebt in unserm Kreise, Und lebt nicht selig drin? Genießt die freie Weise Und treuen Brudersinn! So bleibt durch alle Zeiten Herz Herzen zugekehrt; Von keinen Kleinigkeiten Wird unser Bund gestört.

4. Nin Dio benis, vere, Liberaj sentas ni, Pro iu sperto tere Nur kreskas energi’. Malhelpos ne kaprico Nek ŝajno de afekt’, Nin ĉiujn, laŭ la vico, Imponos nur korekt’!

4. Uns hat ein Gott gesegnet Mit freiem Lebensblick, Und alles, was begegnet, Erneuert unser Glück. Durch Grillen nicht gedränget, Verknickt sich keine Lust; Durch Zieren nicht geenget, Schlägt freier unsre Brust.

…  …

2/2

5. Post ĉiu paŝo nova Klariĝas viva sort’: L’unua estas prova, La lasta estas mort’. Sed ne do timo iel Malserenigos nin, Fidelaj ĉiam kiel Nin kreis la destin’!

5. Mit jedem Schritt wird weiter Die rasche Lebensbahn, Und heiter, immer heiter Steigt unser Blick hinan. Uns wird es nimmer bange, Wenn alles steigt und fällt, Und bleiben lange, lange! Auf ewig so gesellt.

Traduko de la Germana poemo “Bundeslied” de Johann Wolfgang von Goethe (∗1749-08-28 – †1832-03-22) en Esperanton de Ludwig Emil Meier (∗1847-02-16 – †1919) en 1907.

Arg-86-172 (2004-09-06 05:32:34)

Tiu ĉi traduko troviĝas en la kantlibro “Esperantista Kantaro”, kiu enhavas tradukojn de germanaj kantoj. La tradukoj estas faritaj de Ludwig Emil Meier. La libro estas eldonita en 1907 de Hans Theodor Hoffmann (Steglitzer Str. 44, Berlin, Germanio).

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Johann Wolfgang von Goethe (∗1749-08-28 – †1832-03-22).

Arg-86-171 (2003-11-10 08:21:52)

http://www.poezio.net/version?poem-id=86&version-id=,172,171