1/1

Manfred Hausmann,  Manfred Hausmann,
Die Perlen  La perloj

tradukita de Manfred Retzlaff

Obwohl Ihr wisst, dass ich an einen Gatten gebunden bin, o Herr, mit Herz und Hand, habt Ihr mir diese beiden silbermatten, die Perlen heimlich zugesandt.

Vi, kvankam scias vi, ke ja ligita kun man’ kaj kor’ al edzo estas mi,^{2} de vi al mi sekrete alsendita jen estas tiu perl-par’ ĉi.

Ihr müsst von Sinnen sein, - Ich will gestehen, dass ich den Anhauch eines Glücks gefühlt, als ich die Perlen, gleichsam aus Versehen, an meine rosa Seide hielt.

Freneza devas esti vi - mi devas konfesi, ke feliĉon sentas mi la perlojn rigardante - Ĉu mi revas? - Ĉu vera estas tio ĉi?

Doch unser Haus, in seinem alten Glanze hebt bei des Kaisers Gärten sich empor. Mein Gatte steht im Funkeln seiner Lanze den kaiserlichen Wachen vor.

Kaj nia dom’ en sia olda brilo sin levas ĉe la reĝa ĝardenar’. Jen mia edz’ kun sia batalilo, la estro de l’ reĝ-gardistar’.

Was Euer Sinn, der kühne und erprobte, sich auch gedacht bei diesem Angebot, ich will dem Gatten, wie ich es gelobte, getreu sein bis an meinen Tod.

Kaj kion ankaŭ pensis menso via, dum vi al mi ofertis tion ĉi, Mi ja promesis, ke ĝis morto mia fidela volas resti mi.

Nehmt das Geschenk zurück! Lasst ab zu hoffen! - Wie doch das Perlenpaar den Tränen gleicht! Vielleicht, wenn wir uns ehedem getroffen, wär ich die Eure jetzt. - Vielleicht.

Reprenu la donacon senespere! Se iam estus renkontintaj ni,

- sed tion povis ne okazi vere - ja estus eble via mi.

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Manfred Hausmann (∗1898-09-10 – †1986-08-06).

Arg-888-1769 (2014-04-07 17:45:33)

La poemo aperis en la libro “Hinter dem Perlenvorhang”, Gedichte nach dem Chinesischen von Manfred Hausmann, Verlag S. Fischer, 1954. Pri la poeto vidu ankau la retejon http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Manfred_ Hausmann . La poemo estas verkita lau poemo origine verkita de la china poeto Zhang Ji. Pri tiu vidu la vikipediejon http: // en. wikipedia. org/ wiki/ Zhang_Ji_ %28poet_from_Hubei% 29 .

Traduko de la Germana poemo “Die Perlen” de Manfred Hausmann (∗1898-09-10 – †1986-08-06) en Esperanton de Manfred Retzlaff (∗1938-11-04).

Arg-888-1770 (2013-06-04 23:53:48)

Pri la poeto vidu ankau la retejon http: // history. cultural-china. com/ en/ 59History8512. html .

http://www.poezio.net/version?poem-id=888&version-id=1769,1770

2aŭ: al edzo, ho sinjoro, estas mi,