1/4

Paul Gerhardt,  Paul Gerhardt,
Geh aus, mein Herz  Eksteren iru, mia kor’

tradukita de Manfred Retzlaff

1) Geh aus, mein Herz, und suche Freud in dieser lieben Sommerzeit an deines Gottes Gaben; schau an der schönen Gärten Zier und siehe, wie sie mir und dir sich ausgeschmücket haben, sich ausgeschmücket haben.

1. Eksteren iru, mia kor’ kaj vidu, kiel la Sinjor’ vin estas regalinta. Rigardu la ĝardenon vi kaj vidu, kiel bele ĝi sin estas ornaminta.

2) Die Bäume stehen voller Laub, das Erdreich decket seinen Staub mit einem grünen Kleide; Narzissus und die Tulipan, die ziehen sich viel schöner an als Salomonis Seide, als Salomonis Seide.

2. La arboj plenas de frondar’, sin kovras ankaŭ la kampar’ per bela, verda vesto. Narciso, rozo kaj lili’ pli belas ja, eĉ multe pli^{3} ol ĉiu rob’ de festo.

3) Die Lerche schwingt sich in die Luft, das Täublein fliegt aus seiner Kluft und macht sich in die Wälder; die hochbegabte Nachtigall ergötzt und füllt mit ihrem Schall Berg, Hügel, Tal und Felder, Berg, Hügel, Tal und Felder.

3. En la aeron svingas sin alaŭdo kaj el la ravin’ kolombo al la nesto. La talentita najtingal’ belege kentas en la val’, ĝi estas ĉarma besto.

4) Die Glucke führt ihr Völklein aus, der Storch baut und bewohnt sein Haus, das Schwälblein speist die Jungen, der schnelle Hirsch, das leichte Reh ist froh und kommt aus seiner Höh ins tiefe Gras gesprungen, ins tiefe Gras gesprungen.

4. Konstruas neston cikoni’, kaj la kokino, estas ĝi kun la idar’ survoje. La kapreolo el la alt’, la cervo kun rapida salt’ malsupren venas ĝoje.

…  …

3aŭ.

pli bele vestas sin, eĉ pli ol Salomon’ por festo

2/4

5) Die Bächlein rauschen in dem Sand und malen sich an ihrem Rand mit schattenreichen Myrten; die Wiesen liegen hart dabei und klingen ganz vom Lustgeschrei der Schaf und ihrer Hirten, der Schaf und ihrer Hirten.

5. Rivero fluas tra la land’, ornamas sin ĉe sia rand’ per ombro-riĉaj plantoj. Dometoj staras apud ĝi,^{4} aŭdeblas kelka ĝoja kri’ kaj kelkaj belaj kantoj.

6) Die unverdroßne Bienenschar fliegt hin und her, sucht hier und da ihr edle Honigspeise; des süßen Weinstocks starker Saft bringt täglich neue Stärk und Kraft in seinem schwachen Reise, in seinem schwachen Reise.

6. La laborema abelar’ negoce flugas tra l’ herbar’, serĉadas la mielon. La forta suk’ de l’ vinberuj’ fortigas la branĉaron tuj, plenigas ĉiun ĉelon.

7) Der Weizen wächset mit Gewalt; darüber jauchzet jung und alt und rühmt die große Güte des, der so überfließend labt und mit so manchem Gut begabt das menschliche Gemüte, das menschliche Gemüte.

7. Tritiko kreskas sur kampar’, pri tio ĝojas la homar’ kaj laŭdas la bonecon de tiu, kiu per donac’ regalas ĉiam nin sen lac’ kaj kreis ĉi riĉecon.

8) Ich selber kann und mag nicht ruhn, des großen Gottes großes Tun erweckt mir alle Sinnen; ich singe mit, wenn alles singt, und lasse, was dem Höchsten klingt, aus meinem Herzen rinnen, aus meinem Herzen rinnen.

8. Mi mem ripozi povas ne, la granda far’ de Dio tre vigligas miajn sensojn. Kunkantas mi kun la natur’ kaj lasas el la koro nur elflui miajn pensojn.

9) Ach, denk ich, bist du hier so schön und läßt du’s uns so lieblich gehn auf dieser armen Erden: was will doch wohl nach dieser Welt dort in dem reichen Himmelszelt und güldnen Schlosse werden, und güldnen Schlosse werden!

9. Aĥ, - pensas mi - se estas nun tiele bele sub la sun’, sur tiu ter’ mizera, kiele estos ĝi ĉe vi, en la ĉiel’, ho kara Di’, en la transej’ mistera!

…  …

4aŭ:

Herbejoj kuŝas apud ĝi,

3/4

10) Welch hohe Lust, welch heller Schein wird wohl in Christi Garten sein! Wie muß es da wohl klingen, da so viel tausend Seraphim mit unverdroßnem Mund und Stimm ihr Halleluja singen, ihr Halleluja singen.

10 Ho, kia ĝoj’ kaj luma hel’ estados ja en la ĉiel’! Kaj kiel ĝi sonados, se la multnombra anĝelar’ per laŭta voĉ’ laŭ la psalmar’ kantados kaj laŭdados!

11) O wär ich da! O stünd ich schon, ach süßer Gott, vor deinem Thron und trüge meine Palmen: so wollt ich nach der Engel Weis erhöhen deines Namens Preis mit tausend schönen Psalmen, mit tausend schönen Psalmen.

11. Se estus mi, se starus mi, ho dolĉa Dio, jam ĉe Vi, mi portus palm-foliojn, honoron donus mi al vi, kun la anĝeloj kantus mi plej belajn melodiojn.

12) Doch gleichwohl will ich, weil ich noch hier trage dieses Leibes Joch, auch nicht gar stille schweigen; mein Herze soll sich fort und fort an diesem und an allem Ort zu deinem Lobe neigen, zu deinem Lobe neigen.

12. Ser ĉar ankoraŭ tie ĉi en korpa jugo estas mi, mi tamen ne silentu. Kaj mia koro laŭdu Vin, neniam mi forgesu ĝin, mi ĉiam ĝin atentu.

13) Hilf mir und segne meinen Geist mit Segen, der vom Himmel fleußt, daß ich dir stetig blühe; gib, daß der Sommer deiner Gnad in meiner Seele früh und spat viel Glaubensfrüchte ziehe, viel Glaubensfrüchte ziehe.

13. Min helpu kaj min benu Vi per Via graco, kara Di’, por ke mi ekburĝonu. Kaj faru, ke per Via grac’ mi kredu vere kaj sen lac’ de l’ kredo fruktojn donu.

14) Mach in mir deinem Geiste Raum, daß ich dir werd ein guter Baum, und laß mich Wurzel treiben. Verleihe, daß zu deinem Ruhm ich deines Gartens schöne Blum und Pflanze möge bleiben, und Pflanze möge bleiben.

14. Ho faru, mia kara Di’, ke funde la spirit’ de Vi en mi enradikiĝu. Kaj faru, ke je Via glor’ en Via ĝardenego flor’ por ĉiam mi fariĝu.

…  …

4/4

15) Erwähle mich zum Paradeis und laß mich bis zur letzten Reis an Leib und Seele grünen, so will ich dir und deiner Ehr allein und sonsten keinem mehr hier und dort ewig dienen.

15. Elektu min por la ĝarden’ de l’ paradizo kaj de l’ ben’ je mia lasta horo! Mi volas servi tie ĉi, kaj post la vivo nur al Vi, eterne, ho Sinjoro!

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Paul Gerhardt (∗1607-03-12 – †1676-05-27), publikigita 1653.

Arg-894-1778 (2013-05-26 09:39:32)

Kanto n-ro 371 de la germana “Evangelia Eklezia Kantlibro”. Siehe auch: http: // www. liederdatenbank. de/ song/ 207 und http: // www. liederprojekt. org/ lied29195. html . Melodie: Augustin Harder (1775-1813), bearbeitet von Friedrich Heinrich Eickhoff (1807-1880).

Traduko de la Germana poemo “Geh aus, mein Herz” de Paul Gerhardt (∗1607-03-12 – †1676-05-27) en Esperanton de Manfred Retzlaff (∗1938-11-04) en 1983-09-09.

Arg-894-1779 (2013-05-26 09:45:47)

Pri la poeto Paul Gerhardt vidu la vikipediejon http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Paul_Gerhardt . La melodio estas aŭdebla en http: // www. youtube. com/ watch? v= Znb72JO2-oM .