1/2

Umberto Broccatelli,  Umberto Broccatelli,
Europa-Hymne  Eŭropa himno

tradukita de Rudolf-Josef Fischer

Singt gemeinsam, Freundesscharen, feiern wir die Freude nur, weder Flüsse noch Gebirge bilden Landesgrenzen noch.

Kantu kune, amikaro, ni la ĝojon festas nur, nek rivero, nek montaro plu landlimoj estas nun.

O Europa, uns’re Heimat, allzu lang warst du geteilt. Nun erstrahle deine Schönheit, jeder von uns ist dein Spross.

Ho Eŭropo, hejmo nia, tro daŭradis la divid’, nun brilegu belo via, ĉiu estu via id’.

Deine Fahne nun verschwistert Menschen nach der Kriegeszeit. Dein Gesetz vereint jetzt alle Bürger in Verständigung.

Via flago kunfratigas homojn post milita temp’, Via leĝo nun kunigas civitanojn en konsent’.

Überall im alten Erdteil standen just die Völker auf. Treibt sie doch ein neues Fühlen und der Ein’gung fester Will’.

De l’ Malnova Kontinento, ĵus ekstaris la popol’, gvidas ĝin tre nova sento, kaj kuniga forta vol’.

Unterm Schild des Rechtes leben künftig wir in Eintracht fort. Denn so lauten uns’re Schwüre: einig Zukunft, einig Land.

Sub la ŝildo de la juro, ni vivados en konkord’. Tio estas nia ĵuro: unu land’ kaj unu sort’.

Geben wir der Welt ein Vorbild: hier die Richtung, hier der Weg: aller Menschheit große Runde nur im Frieden und in Freud’.

Jen ekzemplo por la mondo, jen direkto, jen la voj’. Tuthomaro granda rondo, en la paco, en la ĝoj’.

…  …

2/2

Traduko de la Esperanta poemo “Eŭropa himno” de Umberto Broccatelli (∗1931-03-05 – †2010-02-11) en la Germanan de Rudolf-Josef Fischer.

Arg-900-1796 (2013-06-09 07:58:54)

Pri la tradukinto Dr. Rudolf-Josef Fischer vidu la retejon http: // www. rudolf-josef-fischer. de/ . La himno estas kantebla laŭ la ĉeftemo de la 9-a simfonio de Betoveno (Ludwig van Beethoven), laŭ kiu estas kantebla ankaŭ la poemo “Ode an die Freude” verkita de la germana poeto Friedrich Schiller. Vidu ankaŭ la retejojn http: // eo. wikipedia. org/ wiki/ 9-a_simfonio_( Beethoven) , http: // eo. wikipedia. org/ wiki/ Odo_al_ДЁojo kaj http: // eo. wikipedia. org/ wiki/ Friedrich_ Schiller .

Verkinto de tiu ĉi Esperanta poemo estas Umberto Broccatelli (∗1931-03-05 – †2010-02-11).

Arg-900-1795 (2015-02-25 15:02:33)

Pluraj versioj de la poemo “Odo al la ĝojo” estas legeblaj en http: // www. poezio. net/ version? poem-id= 133&version-id= 889, 264&order= title . Legu ankaŭ: http: // eo. wikipedia. org/ wiki/ Odo_al_ДЁojo . La muziknotoj, laŭ kiuj estas kanteblaj la kanto troviĝas interalie en http: // www. cvnrw. de/ download/ sing-mit/ noten/ Ode-an-die-Freude. pdf . La origina germans teksto de Friedrich Schiller troveblas ankaŭ en http: // ingeb. org/ Lieder/ freudesc. html . Tie aŭdeblas ankaŭ la melodio. Pri la verkinto vidu la vikipediejon http: // eo. wikipedia. org/ wiki/ Umberto_Broccatelli .

http://www.poezio.net/version?poem-id=900&version-id=1796,1795