1/1

Zhāng Jì,  Zhāng Jì,
Ĉe la acera ponto  An der Ahornbrücke
tradukita de Manfred Retzlaff  tradukita de Manfred Hausmann

Nebulo nokte elspiriĝas nun kaj krepuskiĝas la duona lun’.

Die Nacht hat Nebel auf den Strom gehaucht, in den der halbe Mond verdämmernd taucht.

Ĉe l’ bord’ flagrantan fajron vidas mi, lumigas la ĉirkaŭon tiu ĉi.

Von einem Feuer, das am Ufer loht,

fällt Flackerlicht in mein verdecktes Boot.

Ne dormas mi. Kornikoj krias jen. De l’ meza nokto baldaŭ la alven’.

Ich schlafe nicht. Gescheuchte Krähen schrein. Es kann nicht weit bis Mitternacht mehr sein.

De roka monaĥejo zumas sonoril’, kaj poste ree regas nokt-trankvil’.

Vom Felsenkloster hinter Gu-su summt ein Glockenton herüber und verstummt.

Traduko de la ĉina poemo “Fēngqiáo Yè Pō” de Zhāng Jì en Esperanton de Manfred Retzlaff (∗1938-11-04).

Arg-912-1822 (2013-07-27 09:13:31)

Traduko de la ĉina poemo “Fēngqiáo Yè Pō” de Zhāng Jì en la Germanan de Manfred Hausmann (∗1898-09-10 – †1986-08-06).

Arg-912-1821 (2014-04-07 17:43:18)

La poemo aperis en la libro “Hinter dem Perlenvorhang”, Gedichte nach dem Chinesischen von Manfred Hausmann, Verlag S. Fischer, 1954. Pri la poeto vidu ankau la retejon http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Manfred_ Hausmann . Manfred Hausmann verkis tiun ĉi poemon laŭ poemo verkita de la ĉina poeto Zhāng Jì. Pri la poeto vidu la vikipedian retejon http: // en. wikipedia. org/ wiki/ Zhang_Ji_( poet_from_Hubei) .

http://www.poezio.net/version?poem-id=912&version-id=,1822,1821