1/1

Zhāng Jì,  Zhāng Jì,  Zhāng Jì,
Maple Bridge Night Mooring  An der Ahornbrücke  Fēngqiáo Yè Pō
tradukita de Zhao Yanchun  tradukita de Manfred Hausmann

The moon setting, crows cawing, frost overfilling the skies, The maples riv’rside, lamps aboard, sad the fishermen’s eyes. The toll from the Cold Mountain Temple outside of Suchow Reaches my boat at midnight and floods my sleepless sorrow.

Die Nacht hat Nebel auf den Strom gehaucht, in den der halbe Mond verdämmernd taucht.

Yuè luò wū tí shuāng mǎn tiān, jiāng fēng yú huǒ duì chóumián. Gūsū chéng wài hán shānsì, yèbàn zhōng shēng dào kèchuán.

Von einem Feuer, das am Ufer loht, fällt Flackerlicht in mein verdecktes Boot.

Ich schlafe nicht. Gescheuchte Krähen schrein. Es kann nicht weit bis Mitternacht mehr sein.

Vom Felsenkloster hinter Gu-su summt ein Glockenton herüber und verstummt.

Traduko de la ĉina poemo “Fēngqiáo Yè Pō” de Zhāng Jì en la Anglan de Zhao Yanchun.

Arg-912-1825 (2013-07-27 10:50:16)

Traduko de la ĉina poemo “Fēngqiáo Yè Pō” de Zhāng Jì en la Germanan de Manfred Hausmann (∗1898-09-10 – †1986-08-06).

Arg-912-1821 (2014-04-07 17:43:18)

La poemo aperis en la libro “Hinter dem Perlenvorhang”, Gedichte nach dem Chinesischen von Manfred Hausmann, Verlag S. Fischer, 1954. Pri la poeto vidu ankau la retejon http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Manfred_Hausmann . Manfred Hausmann verkis tiun ĉi poemon laŭ poemo verkita de la ĉina poeto Zhāng Jì. Pri la poeto vidu la vikipedian retejon http: // en. wikipedia. org/ wiki/ Zhang_Ji_ ( poet_from_Hubei) .

Verkinto de tiu ĉi ĉina poemo estas Zhāng Jì.

Arg-912-1820 (2013-08-13 16:32:48)

Pri la poeto vidu la retejon http: // en. wikipedia. org/ wiki/ Zhang_Ji_( poet_from_Hubei) .

http://www.poezio.net/version?poem-id=912&version-id=1825,1821,1820