1/1

Manfred Hausmann,  Manfred Hausmann,
Dem Freunde  Al la amiko

tradukita de Manfred Retzlaff

Was ich auch denke, die Gedanken gehn zu dir. Die Herbstnacht ist bestirnt und kalt. Gesenkten Hauptes bleib ich manchmal stehn. Die Föhrenzapfen fallen fern im Wald.

Mi pensas daŭre nur pri ci, amik’. Malvarmas tiu nokto de aŭtun’. Kun kap’ klinita foje staras mi. Abi-konusoj fore falas en arbar’.

Ich horche diesem Laut noch lange nach. Mich friert. Ein Vers durchwandert meinen Sinn. Ob du wohl schläfst? Ich glaube, du bist wach. So wach und ruhelos, wie ich es bin.

Postaŭdas tiun sonon longe mi. Mi frostas kaj memoras mi pri vers’. Mi pensas, ke maldormas ci. Ĉu ne? Ĉu estas same maltrankvila ci?

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Manfred Hausmann (∗1898-09-10 – †1986-08-06).

Arg-915-1832 (2014-04-07 17:45:05)

La poemo aperis en la libro “Hinter dem Perlenvorhang”, Gedichte nach dem Chinesischen von Manfred Hausmann, Verlag S. Fischer, 1954. Pri la poeto vidu ankau la retejon http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Manfred_ Hausmann . Manfred Hausmann verkis tiun ĉi poemon laŭ poemo verkita de la ĉina poeto Wéi Yìngwù (737 – 792). Pri tiu ĉina poeto vidu la retejon http: // en. wikipedia. org/ wiki/ Wei_Yingwu .

Traduko de la Germana poemo “Dem Freunde” de Manfred Hausmann (∗1898-09-10 – †1986-08-06) en Esperanton de Manfred Retzlaff (∗1938-11-04).

Arg-915-1833 (2013-07-31 17:00:32)

http://www.poezio.net/version?poem-id=915&version-id=1832,1833