1/2

Justinus Kerner,  Justinus Kerner,
Der reichste Fürst  La plej riĉa princo

tradukita de Manfred Retzlaff

Preisend mit viel schönen Reden |:Ihrer Länder Wert und Zahl,:| |:Saßen viele deutsche Fürsten:| |:Einst zu Worms im Kaisersaal.:| Siajn landojn laŭdegante |:De l’ princaro konsili’:|^{2} |:Sidis iam en la halo:| |:De l’ germana imperi’.:|

”Herrlich“, sprach der Fürst von Sachsen, |:”Ist mein Land und seine Macht;:| |:Silber hegen seine Berge:| |:Wohl in manchem tiefen Schacht.“:| ”Ja belegas mia lando,“ |:Jen la princo de Saksi’.:| |:”Multe da arĝenta erco:| |:En la montoj havas mi.“:|

”Seht mein Land in üpp’ger Fülle,“ |:Sprach der Kurfürst von dem Rhein,:| |:”Goldne Saaten in den Tälern,:| |:Auf den Bergen edler Wein!“:| ”Belas ankaŭ mia lando“, |:La Rejn-princo gloras sin.:| |:”Ora greno en la valoj,:| |:Sur la montoj nobla vin’“.:|

”Große Städte, reiche Klöster“, |:Ludwig, Herr zu Bayern, sprach,:| |:Schaffen, dass mein Land den euren:| |:Wohl nicht steht an Schätzen nach.”:| La sinjor’ de Bavario |:Diris: “Riĉas ankaŭ mi.:| |:Laŭ trezoroj estas riĉa:| |:Mia lando ne malpli.”:|

Eberhard, der mit dem Barte, |:Württembergs geliebter Herr,:| |:Sprach: “Mein Land hat kleine Städte,:| |:Trägt nicht Berge silberschwer;:| Eberhardo, la barbulo, |:Virtemberga la sinjor’,:| |:Diris: ”Ja en mia lando:| |:Estas nek arĝent’ nek or’.:|

Doch ein Kleinod hält’s verborgen; |:Dass in Wäldern, noch so groß,:| |:Ich mein Haupt kann kühnlich legen:| |:Jedem Untertan in Schoß.“:| Sed ĝi tamen estas riĉa, |:Trezoregon havas ĝi::| |:Ke al subularo mia:| |:Ja konfidi povas mi.”:|

Und es rief der Herr von Sachsen, |:Der von Bayern, der vom Rhein::| |:“Graf im Bart! Ihr seid der Reichste!:| |:Euer Land trägt Edelstein!”:| Diris la sinjor’ Saksia, |:De l’ Rejnland’, de Bavari’:| |:“Vi barbula graf’, plej riĉa:| |:El ni ĉiuj estas vi!”:|

…  …

2aŭ:

|:La princara konsili’|:

2/2

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Justinus Kerner (∗1786-09-18 – †1862-02-21).

Arg-929-1863 (2013-10-17 09:07:31)

Pri la poemo kaj la verkinto vidu la retejojn http: // ingeb. org/ Lieder/ preisend. html , http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Preisend_mit_viel_schГ�nen_Reden kaj http: // www. youtube. com/ watch? v= eGGLN-zrTd0 . Ĝi estas kantebla laŭ la melodio de la germana popola kanto “In des Waldes tiefsten Gründen”, kiun verkis en 1799 Christian August Vulpius, la bopatro de J. W. v Goethe. Pri Chr. August Vulpius vidu la retejon http: // www. lieder-archiv. de/ texte_ v n-christian_august_vulpius-pid6662. html .

Traduko de la Germana poemo “Der reichste Fürst” de Justinus Kerner (∗1786-09-18 – †1862-02-21) en Esperanton de Manfred Retzlaff (∗1938-11-04).

Arg-929-1864 (2013-10-09 18:59:42)

La poemo estas kantebla la jena melodio: http: // www. politikundunterricht. de/ 2_3_01/ M_hymnen. htm# fuerst . Tie ĝi estas ankaŭ aŭdebla. Ĝi estas la Virtemberga himno. La muzikntoj troviĝas ankaŭ en http: // www. volksliederarchiv. de/ notenpdfs/ 1999. pdf .

http://www.poezio.net/version?poem-id=929&version-id=1863,1864