1/1

Matthias Claudius,  Matthias Claudius,
Adventa kanto  Lied im Advent

tradukita de Joachim Gießner

Ĉiam kandelo pli en kron’, plektita kaj bela, ke ĝi lumu por ni tra la tempo malhela.

Immer ein Lichtlein mehr im Kranz, den wir gewunden, daß er leuchte uns so sehr durch die dunklen Stunden.

Du kaj tri, poste kvar! Lumas sur l’kron’ la brileto! Lumas ankaŭ homar’... Lumas nia ĉambreto!

Zwei und drei und dann vier!

Rund um den Kranz welch ein Schimmer,

und so leuchten auch wir, und so leuchtet das Zimmer.

Kaj eĉ lumas la ter’, festas la sanktnoktan venon. Vi, en la koro esper’, sentas la benon.

Und so leuchtet die Welt

langsam der Weihnacht entgegen.

Und der in Händen sie hält,

weiß um den Segen!

Traduko de la Germana poemo “Lied im Advent” de Matthias Claudius (∗1740-08-15 – †1815-01-21) en Esperanton de Joachim Gießner (∗1913-12-23 – †2003-11-25).

Arg-940-1890 (2013-11-28 21:57:39)

Tiu ĉi poem-teksto troviĝas en la reta kolekto http: // www. esperanto. de/ kantoj/ kantoj. pdf . Tiun oni trovas alklakante sur la germana-lingva vikipedia paĝo pri Joachim Giessner http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Joachim_GieГ�ner , sub “Weblinks”.

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Matthias Claudius (∗1740-08-15 – †1815-01-21).

Arg-940-1889 (2013-11-28 18:42:28)

Tiun ĉi poem-tekston mi, Manfred Retzlaff, trovis en la reto sub http: // www. gedichte-garten. de/ forum/ ftopic1164. html . Pri la verkinto vidu la vikipedian retejon http: // eo. wikipedia. org/ wiki/ Matthias_Claudius .

http://www.poezio.net/version?poem-id=940&version-id=1890,1889