1/2

Karl Friedrich Müchler,  Karl Friedrich Müchler,
Down deep within the cellar  Je plena glaso tie ĉi
tradukita de John Oxenford  tradukita de Karl Vanselow

Down deep within the cellar, here Against a butt I rest, Sir, My heart of ev’ry care I clear, And swear I’ll have the best, Sir.

Ĉe plena glaso tie ĉi La zorgojn mi forgesis. La vinon engorĝigis mi, Sed la soif’ ne ĉesis.

The cellar man taps any cask, I choose by nod or winking; He fills the glass, he loves his task As I love drinking, drinking!

Do jam denove logas min La glas’ kun rea pleno. Dum plu mi trinkas ankaŭ ĝin, Revenas la ĉagreno.

The demon thirst I could withstand, Nay, if I could, would kill it; I therefor take my glass in hand And with good liquor fill it.

................................ ................................ ................................ ................................

The world then wears a hue so gay, It nearly sets me blinking; All evil thoughts I scare away, While drinking, drinking, drinking!

................................ ................................ ................................ ................................

Bu oh, at ev‘ry glass I drain, That ragging thirst increases, To drown it, tiplers strive in vain, It never, never ceases.

Se ĉiam rekonstatas mi

Ĉe ĉiu plua guto,

Ke ĉiam plu kaj ĉiam pli Bongustas ĉiu guto,

Yet where’s the odds if down I fall? E’en now I feel a sinking; I do not harm, wish well to all, While drinking, drinking, drinking!

Min premas, kara amikar’, Dolore la konscio, Ke devas mi rezigni, ĉar Ne decas la ebrio.

…  …

2/2

Traduko de la Germana poemo “Im tiefen Keller sitz ich hier” de Karl Friedrich Müchler (∗1763-09-02 – †1857-01-12) en la Anglan de John Oxenford.

Arg-944-1898 (2013-12-04 10:09:38)

Pri la tradukinto John Oxenford vidu la retejon http: // en. wikipedia. org/ wiki/ John_Oxenford .

Traduko de la Germana poemo “Im tiefen Keller sitz ich hier” de Karl Friedrich Müchler (∗1763-09-02 – †1857-01-12) en Esperanton de Karl Vanselow (∗1877-03-20 – †1959-12-28).

Arg-944-2130 (2014-06-09 12:55:12)

Tiu ĉi esperantigo troviĝas en la poem-libreto “Nia Lingvo Esperanto, Elektita poezio por deklamo kaj kanto, Dua kajero de la unua serio, Dua Ardesia-eldono”, verkita kaj eldonita de Karl Vanselow, sur la paĝo 119. Pri la tradukinto vidu la vikepediejon http: // eo. wikipedia. org/ wiki/ Karl_Vanselow .

http://www.poezio.net/version?poem-id=944&version-id=,1898,2130