1/1

Manfred Hausmann,

La akvofalo

tradukita de Manfred Retzlaff

Blinde sin ĵetas purpur’ akvofala en la abismon tie ĉi. Kaj disiĝas la ruĝo kaj pala akvofumo eliĝas el ĝi.

De l’ altej’ nebulvualo subeniĝas tie ĉi, ĝi ruliĝas tra la valo, de la arboj gutas ĝi.

Glime sur la ŝaŭm’ ŝvebanta estas arko el odor’ kaj la akvo estas bruanta kvazaŭ tondro en la for’.

El la verdo de l’ arbaro rokoj supren levas sin. La prafort’ de l’ vivantaro bolas jen en la ravin’.

Traduko de la Germana poemo “Der Wasserfall” de Manfred Hausmann (∗1898-09-10 – †1986-08-06) en Esperanton de Manfred Retzlaff (∗1938-11-04) en 2013-12.

Arg-945-1901 (2014-03-19 15:12:32)

http://www.poezio.net/version?poem-id=945&version-id=,1901