1/1

Manfred Hausmann,  Manfred Hausmann,
La akvofalo  Der Wasserfall

tradukita de Manfred Retzlaff

Blinde sin ĵetas purpur’ akvofala en la abismon tie ĉi. Kaj disiĝas la ruĝo kaj pala akvofumo eliĝas el ĝi.

Blindlings schießen die purpurnen Wasser über den Abbruch und dröhnen hinab. Und die Röte zerreißt und ein blasser Gischtrauch zuckt aus dem Felsengrab.

De l’ altej’ nebulvualo subeniĝas tie ĉi, ĝi ruliĝas tra la valo, de la arboj gutas ĝi.

In den Himmeln, in den Tiefen wehen Schleier und erglühn. Sträucher wabern, Bäume triefen, wo die Nebel niedersprühn.

Glime sur la ŝaŭm’ ŝvebanta estas arko el odor’ kaj la akvo estas bruanta kvazaŭ tondro en la for’.

Glimmend auf dem Schaum der Schründe schwebt ein Bogen aus buntem Duft. Und das Stürzende brüllt, als entstünde Donner um Donner in klarer Luft.

El la verdo de l’ arbaro rokoj supren levas sin. La prafort’ de l’ vivantaro bolas jen en la ravin’.

Aus dem Grün der Wälder wuchten Klippen empor zu toter Gestalt. Aber in den hallenden Schluchten rast des Lebens Urgewalt.

Traduko de la Germana poemo “Der Wasserfall” de Manfred Hausmann (∗1898-09-10 – †1986-08-06) en Esperanton de Manfred Retzlaff (∗1938-11-04) en 2013-12.

Arg-945-1901 (2014-03-19 15:12:32)

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Manfred Hausmann (∗1898-09-10 – †1986-08-06).

Arg-945-1900 (2014-04-01 17:46:51)

La poemo aperis en la libro “Hinter dem Perlenvorhang”, Gedichte nach dem Chinesischen von Manfred Hausmann, Verlag S. Fischer, 1954. Pri la poeto vidu ankau la retejon http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Manfred_Hausmann . Manfred Hausmann verkis tiun ĉi poemon laŭ poemo verkita de la ĉina poeto Tschang Tschiu-Ling resp. Chang Chiu-ling (673–740). Pri la poeto vidu la vikipediejon http: // en. wikipedia. org/ wiki/ Zhang_Jiuling . Legu ankaŭ: http: // en. wikisource. org/ wiki/ A_Chi ese_ Biographical_Dictionary/ Chang_Chiu-ling .

http://www.poezio.net/version?poem-id=945&version-id=1901,1900