1/2

Joseph Mohr,  Joseph Mohr,
Stille Nacht, heilige Nacht  Sankta nokto

tradukita de Manfredo Ratislavo

Übliche Version

1. Stille Nacht, heilige Nacht! Alles schläft, einsam wacht nur das traute, hochheilige Paar. �Holder Knabe im lockigen Haar, schlaf in himmlischer Ruh’, schlaf in himmlischer Ruh’!”

1. Sankta nokt’ estas nun ja! Dormas jam ĉie la homoj krome de l’ kara par’. “Kara knabo en bukla harar’, dormu vi en la trankvil’, dormu vi en la trankvil’!”

2. Stille Nacht, heilige Nacht! Gottes Sohn, o, wie lacht Lieb’ aus deinem göttlichen Mund, da uns schlägt die rettende Stund’, Christ, in deiner Geburt, Christ, in deiner Geburt.

2. Sankta nokt’ estas nun ja! Fil’ de Di’, kiom da amo elradias el vi! Nun per vi ja saviĝis ni, Krist’, pro via naskiĝ’, Krist’, pro via naskiĝ’.

3. Stille Nacht, heilige Nacht! Hirten erst kundgemacht. Durch der Engel Halleluja tönt es laut von fern und nah: “Christ, der Retter ist da, Christ, der Retter ist da.”

3. Sankta nokt’ estas nun ja! Savon nun ĝi al la mondo portis, vidigas ĝi la plenecon de l’ graco al ni: Dion en homa figur’, Dion en homa figur’.

4. Sankta nokt’ estas nun ja! La potenc’ nun de la patra amo verŝiĝas en Lin, grace, patre brakumas Li nin, la popolojn de l’ mond’, la popolojn de l’ mond’.

5. Sankta nokt’ estas nun ja! La Sinjor’ jam en pratemp’ promesis, ne plu kun koler’, al ni homoj sur tiu ĉi Ter’ la pardonemon de Li, la pardonemon de Li.

…  …

2/2

6. Sankta nokt’ estas nun ja!

Sonas Haleluja’

sur la Tero nun ĉie ĉi. Al paŝtistoj sciiĝis ĝi: “La Savint’ venis jen, la Savint’ venis j44. 2.en.”

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Joseph Mohr (∗1792 – †1848), publikigita 1818-12-24.

MR-011-2 / Arg-94-190 (2014-12-24 17:49:55)

Die ursprüngliche Fassung des Liedes enthält sechs Sttophen. Die Melodie stammt von dem Organist Franz Xaver.

Traduko de la Germana poemo “Stille Nacht, heilige Nacht” de Joseph Mohr (∗1792 – †1848) en Esperanton de Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04) en 2000-12.

Arg-94-191 (2006-04-27 13:10:54)

http://www.poezio.net/version?poem-id=94&version-id=190,191