1/3

Михаил Лермонтов,  Михаил Лермонтов,
La morto de la poeto  Der Tod des Dichters
tradukita de Konstantin Gusev  tradukita de N. N. 76

Laŭvorta germanigo

…  …

2/3

Pereis li, poet’ de justo, Murdita per la kalumni’, Kun peza plumbo en la brusto Kaj venĝavido mortis li! ... Ne povis la animo luma Subiĝi al la malhonor’, Li sola kontraŭ fals’ monduma Ribelis ... Kaj li estas for! Murdita! ... Do por kio ploroj, De l’ povraj laŭdoj tarda ĥor’ Kaj sinpravigoj de l’ sinjoroj? Pro fato li jam estas for! Kaj ĉu ne vi kolere pelis La noblan kanton de liber’, Elblovi incendion celis El la ĵaluzo – nur fajrer’? Do ĝoju ... Mutas bardo nia, La bonon rompis la malbon’. Ne lumas plu la stel’ genia, Forvelkis la solena kron’. Murdinto lia senkompata Ekpremis feron de la ĉan’, La koro vanta batis glate, Neniom tremis tiu man’. Kaj ĉu ne miro, ĉu ne strango? Pelata per la sort’ migrant’, Nomadis li en nia land’ En serĉo de feliĉ’ kaj rango, Ofende mokis pli kaj pli De nia tero lingvon, moron Kaj malestimis nian gloron, Ne sciis en la sanga horo, Sur kion levis sian manon li! ... En tombo kuŝas jam la bardo, Samkiel tiu, kiun li kun ardo Prikantis sorĉe en la versroman’ – Kantisto de bonkoro kaj bonfarto Murdita per la senkompata man’. Por kio de la pac’ kaj simplo vilaĝloka Enpaŝis mise li al la mondum’ sufoka Por la sincera sent’ kaj liberema saĝ’? Por kio premis li la malamikajn manojn, En la envia rond’ serĉante la kompanojn, Li, kompreninta homojn de l’ junaĝ’?... Anstataŭ simpla kron’ al li surmetis ili La kronon dornan, nur kun laŭro por ornam’ – Ĝi devas kvazaŭ ĉiam brili, Sed kaŝe piki, piki jam; Venenis liajn lastajn horojn frido, Malica flustro mokis lin, kaj jen Li mortis kun la vana venĝavido, Kun kaŝa disreviĝo kaj ĉagren’. La kantoj de mirinda brilo Ne sonas jam sub la ĉiel’, Malhelas lia mortazilo, Surbuŝe kuŝas la sigel’. Kaj vi, arogaj heredantoj De la gepatroj malhonestaj, nun Tretantaj per la fiaj sklavaj plandoj La familiojn, kiujn lasis la fortun’! Vi en avida ar’ starantaj ĉe la trono Ekzekutistoj de genio, glor’, liber’, Kaj gardas vin la leĝo, kiel krono, Silentu antaŭ vi la justo kaj la ver’! Sed estas dia juĝ’, malĉastaj dorlotatoj, Kaj la juĝisto jam atendas vin, Ne aĉetebla per la or’ kaj flatoj Li krimojn viajn antaŭvidas ĝis la fin’. Kaj jam al vi la kalumnia lango Ne helpos per la malhonesta ard’, Kaj ne forlavos vi per via nigra sango La sanktan sangon de la bard’!

Der Dichter fiel! …. Als Sklave der Ehre ist er gefallen, verleumdet vom Gerücht, mit Blei in der Brust und dem Durst nach Rache, beugend sein stolzes Haupt! … Die Seele des Dichters hatte die Schmach kleinlicher Kränkungen nicht mehr ertragen, er hatte sich erhoben gegen die Meinungen der Gesellschaft, allein wie schon immer… und er wurde getötet! Getötet … wozu jetzt das Weinen, der unnütze Chor leerer Lobeshymnen und das klägliche Gestammel der Rechtfertigung? Das Urteil des Schicksals wurde vollstreckt! Habt ihr nicht eben noch auf infame Weise seine freie, kühne Begabung gejagt und den kaum verborgenen Brand zum Spaß angefacht? Nun, so vergnügt euch denn … er vermochte die letzten Peinigungen nicht zu ertragen: Einer Fackel gleich erloschen ist der herrliche Genius, verwelkt ist der triumphale Kranz. Kaltblütig hat sein Mörder den Schlag geführt … eine Rettung gab es nicht: Gleichmäßig schlägt das leere Herz, die Pistole zittert nicht in der Hand. Und was ist daran auch so erstaunlich? … aus der Ferne, Hunderten anderen Flüchtlingen gleich, wurde er auf der Jagd nach Glück und Karriere nach dem Willen des Schicksals zu uns verschlagen, lächelnd verachtete er frech Sprache und Sitte des fremden Landes, konnte ihn, der unser Ruhm war, nicht verschonen; vermochte in jenem blutigen Augenblick nicht zu begreifen, wogegen er seine Hand erhob! Und er wurde getötet – und aufgenommen vom Grab, wie jener unbekannte, doch liebenswürdige Sänger, eine Beute gefühlloser Eifersucht, besungen von ihm mit so wunderbarer Kraft, von einer erbarmungslosen Hand gefällt, wie auch er. Warum nur trat er aus den friedlichen Wonnen und der aufrichtigen Freundschaft ein in diese neidische Welt, so bedrückend für ein freies Herz und feurige Leidenschaften? Warum reichte er nichtswürdigen Verleumdern die Hand, warum schenkte er lügnerischen Worten und Schmeicheleien Glauben, er, der doch von jungen Jahren an die Menschen durchschaut hatte? Und sie nahmen ihm den einstigen Kranz – eine Dornenkrone, mit Lorbeer umwunden, setzten sie ihm auf: Doch verborgene Nadeln verletzten roh seine ruhmreiche Stirn; vergiftet wurden seine letzten Augenblicke durch das hinterhältige Geflüster höhnischer Ignoranten, und er starb mit dem vergeblichen Durst nach Rache, mit dem geheimen Verdruss betrogener Hoffnungen. Verstummt sind die Klänge seiner wunderbaren Lieder, sie werden nie mehr erklingen: Düster und eng ist die Heimstatt des Sängers, und auf seinen Lippen liegt ein Siegel. Ihr aber, ihr hochmütigen Nachkommen eurer für ihre notorische Schurkerei berühmten Väter, die ihr mit sklavischem Fuß jene erledigt habt, die von den durch die Laune des Schicksals gekränkten Geschlechtern übriggeblieben waren! Ihr, die ihr am Thron steht als gierige Schar, Henker von Freiheit, Genie und Ruhm! Ihr verbergt euch hinter dem schützenden Gesetz, vor euch müssen Gericht und Wahrheit, muss alles schweigen … Doch gibt es ein göttliches Gericht, ihr Lieblinge des Lasters! Es gibt ein furchteinflößendes Gericht: Es erwartet euch; das wird nicht weich beim Klang des Goldes, und die Gedanken und Taten kennt es im voraus. Vergebens werdet ihr dann eure Zuflucht bei der Verleumdung suchen: Noch einmal wird sie euch nicht helfen, und mit all eurem schwarzen Blut werdet ihr nicht fortwaschen das gerechte Blut des Dichters!

…  …

http://www.poezio.net/version?poem-id=951&version-id=1917,1916

3/3

Traduko de la Rusa poemo “Смерть поэта” de Михаил Лермонтов (∗1814-10-15 – †1841-07-27) en Esperanton de Konstantin Gusev (†1980-11-09).

Arg-951-1917 (2013-12-15 10:56:39)

Tiu ĉi poem-esperangigo troviĝas en la retejo http: // donh. best. vwh. net/ Esperanto/ Literaturo/ Poezio/ morto_poetou. html .

Traduko de la Rusa poemo “Смерть поэта” de Михаил Лермонтов (∗1814-10-15 – †1841-07-27) en la Germanan de N. N. 76.

Arg-951-1916 (2013-12-15 10:41:49)

Tiu ĉi laŭvorta poem-germanigo troviĝas en la retejo http: // blog. zvab. com/ 2008/ 03/ 13/ michail-jurjewitsch-lermontow/ .

http://www.poezio.net/version?poem-id=951&version-id=1917,1916