1/2

Manfred Hausmann,  Manfred Hausmann,
Adoro  Anbetung
tradukita de Manfred Retzlaff  tradukita de Manfred Retzlaff

Laŭvorta retraduko

Kun nia reĝpotenco ni alrajdis pezakore. Tag-nokte neĝis ti ĉi, dum venis ni defore.

Mit unserer Königsmacht

ritten wir herbei schweren Herzens. Es schneite tags- und nachtsüber, als wir von weither kamen.

En la kabanon iras ni infanon ekvidante, nin klinas antaŭ tiu ĉi, la manojn kunfaldante.

In die Hütte treten wir das Kind erblickend, wir beugen uns vor diesem, die Hände faltend.

La mirho estas tie ĉi, la or’ kaj olibano. Ridetas vi, konfuzas vi nin tute, ho infano.

Die Myrrhe ist hier,

das Gold und der Weihrauch. Du lächelst, du verwirrst uns ganz, o Kind.

Alian ni ja kredis vin. Ni iras en malhelon, de l’ kapo ni deprenas ĝin, de l’ krono oran belon.

Wir haben dich anders geglaubt. Wir treten ins Dunkel, vom Haupt nehmen wir sie ab, der Kronen goldene Schönheit.

Ja ĉion, kion scias ni, la tutan homan scion, ne gravas tio ja por ni, forgesu ni ĉi tion!

Ja alles, was wir wissen,

das ganze menschhliche Wissen, es ist ja nicht wichtig für uns. Vergessen wir dieses!

La mio, kiu kreis sin^{2} supere de aliaj, ho, kie ni nun trovu ĝin, ĉu en internoj niaj?

Das Ich, das sich erschuf

über anderen, o, wo soll ich es nun finden? In unserem Innern?

Ni klinas nin nun antaŭ vi, kun aflikteco nia. Kaj nin klinante sentas ni: Mizer’ finiĝas ĉia.

Wir neigen uns nun vor dir, mit unserem Kummer. Und uns neigend fühlen wir: Alles Elend endet.

…  …

2aŭ:

La “mi” kreinta iam sin

2/2

Jen skuas la ĉevaloj sin tintante sonorile. Sen bruo falas super ĝin neĝflokoj tre trankvile.

Du schütteln die Pferde sich mit den Glocken klingelnd. Ohne Geräusch fallen darauf Schneeflocken ganz still.

Traduko de la Germana poemo “Anbetung” de Manfred Hausmann (∗1898-09-10 – †1986-08-06) en Esperanton de Manfred Retzlaff (∗1938-11-04).

Arg-952-1921 (2014-01-10 16:21:40)

Traduko de la Germana poemo “Anbetung” de Manfred Hausmann (∗1898-09-10 – †1986-08-06) en la Germanan de Manfred Retzlaff (∗1938-11-04).

Arg-952-1926 (2014-01-07 18:53:07)

Wörtliche Rückübersetzung ins Deutsche. Laŭvorta retraduko en la germanan.

http://www.poezio.net/version?poem-id=952&version-id=1921,1926