1/2

Martin Gotthard Schneider,

Vivojn sep mi volus havi

tradukita de Adolf Burkhardt

Vivojn sep mi volus havi. Kia beno, kia riĉ’! Tio por deziroj ĉiuj estus rava plenumiĝ’. La unuan mi eluzus, sxip-stiristo, kapitan’, por la vastan mondon vidi, veli sur la ocean’.

En la dua vivo min en cirko kovrus klaŭna vest’, kaj admirus ĉiuj min, dresiston de sovaĝa best’. En la tria, politike estus mi tre grava hom’, ĉiutage inter Moskvo flugus kaj la Blanka Dom’.

Film-stelulo, kanzonisto estus mi en vivo kvar; ŝikajn aŭtojn, belajn inojn mi posedus sen avar’. Kaj por helpi la homaron, en la kvina vivo mi estus kuracisto fama en tre alta pozici’.

Sesa vivo: ĉio nuna estis nura bagatel’. Kosmonaŭto mi fariĝos, flugos inter lun’ kaj stel’. En la sepa vivo - nu, mi kio povus esti plu? Certe venos la ideo, speciala, sen tabu’.

…

2/2

Vivojn sep mi volus havi. Mi ricevis unu por sole tiun ĉi travivi, antaŭ ol ĝi flugis for. Tiu unu, mia, nun, kun ĝojo, trist’, plezuro, dev’ - ke ĝi estu bona vivo - jen sincera mia rev’.

Traduko de la Germana poemo “Sieben Leben möcht ich haben” de Martin Gotthard Schneider (∗1930-04-26) en Esperanton de Adolf Burkhardt (pastro, ∗1929-04-10 – †2004-04-02).

Arg-962-1939 (2014-01-10 18:35:57)

Pri la tradukinto vidu la retejon http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Adolf_Burkhardt .

http://www.poezio.net/version?poem-id=962&version-id=,1939