1/2

Martin Gotthard Schneider,  Martin Gotthard Schneider,
Sieben Leben möcht ich haben Vivojn sep mi volus havi

tradukita de Adolf Burkhardt

Sieben Leben möcht ich haben! Ach, das wäre wunderbar, denn da würden alle Träume, alle meine Wünsche wahr. In dem ersten Leben wär ich Steuermann und Kapitän und ich könnte mir die weite, zauberhafte Welt besehn.

Vivojn sep mi volus havi. Kia beno, kia riĉ’! Tio por deziroj ĉiuj estus rava plenumiĝ’. La unuan mi eluzus, sxip-stiristo, kapitan’, por la vastan mondon vidi, veli sur la ocean’.

Träte auf im nächsten Leben dann im Zirkus, bitte sehr, und man würde mich bestaunen, mal als Clown, mal als Dompteur. Und im dritten Leben käm ich als Politiker heraus, konferierte täglich zwischen Moskau und dem Weißen Haus.

En la dua vivo min en cirko kovrus klaŭna vest’, kaj admirus ĉiuj min, dresiston de sovaĝa best’. En la tria, politike estus mi tre grava hom’, ĉiutage inter Moskvo flugus kaj la Blanka Dom’.

Filmstar und auch Schlagersänger, dieses reservier ich mir (schnelle Autos, schöne Frauen) für das Leben Nummer vier. Um der Menschheit aufzuhelfen, wär im fünften Leben ich ein gar hochberühmter Arzt und Wunderdoktor sicherlich.

Film-stelulo, kanzonisto estus mi en vivo kvar; ŝikajn aŭtojn, belajn inojn mi posedus sen avar’. Kaj por helpi la homaron, en la kvina vivo mi estus kuracisto fama en tre alta pozici’.

Sechstes Leben: Das Bisher’ge scheint mir alles zu gering. Weltraumfahrer möcht ich werden. Das wär schon ein tolles Ding. Und im siebten Leben wär ich - ja, was könnt ich da noch sein? Ganz gewiß fällt mir bis dahin irgendwas Besondres ein.

Sesa vivo: ĉio nuna estis nura bagatel’. Kosmonaŭto mi fariĝos, flugos inter lun’ kaj stel’. En la sepa vivo - nu, mi kio povus esti plu? Certe venos la ideo, speciala, sen tabu’.

…  …

2/2

Sieben Leben möcht ich haben! Eines ist mir zugeteilt. Und nur eines kann ich leben, ehe es im Nu enteilt. Daß dies eine, meines, hier mit Freude, Kummer, Pflicht und Spaß doch ein gutes Leben würde: Hoffentlich gelingt mir das.

Vivojn sep mi volus havi.

Mi ricevis unu por sole tiun ĉi travivi, antaŭ ol ĝi flugis for. Tiu unu, mia, nun, kun ĝojo, trist’, plezuro, dev’ - ke ĝi estu bona vivo - jen sincera mia rev’.

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Martin Gotthard Schneider (∗1930-04-26).

Arg-962-1938 (2014-03-16 15:47:47)

Pri la poeto vidu la retejon http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Martin_Gotthard_Schneider . Vidu ankaŭ:http: // www. hsk-freiburg. de/ mgschneider. html . La poemo kun la esperantigo troviĝas anakaŭ en http: // b-eichkorn. homepage. t-online. de/ oekesa34. htm# Sieben LebenmГ�chtichhaben .

Traduko de la Germana poemo “Sieben Leben möcht ich haben” de Martin Gotthard Schneider (∗1930-04-26) en Esperanton de Adolf Burkhardt (pastro, ∗1929-04-10 – †2004-04-02).

Arg-962-1939 (2014-01-10 18:35:57)

Pri la tradukinto vidu la retejon http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Adolf_Burkhardt .

http://www.poezio.net/version?poem-id=962&version-id=1938,1939