1/1

Zhāng Jiǔ Líng,  Zhāng Jiǔ Líng,
Der Wasserfall  La akvofalo
tradukita de Manfred Hausmann  tradukita de Xiong Linping

Blindlings schießen die purpurnen Wasser über den Abbruch und dröhnen hinab. Und die Röte zerreißt und ein blasser Gischtrauch zuckt aus dem Felsengrab. In den Himmeln, in den Tiefen wehen Schleier und erglühn. Sträucher wabern, Bäume triefen, wo die Nebel niedersprühn. Glimmend auf dem Schaum der Schründe schwebt ein Bogen aus buntem Duft. Und das Stürzende brüllt, als entstünde Donner um Donner in klarer Luft. Aus dem Grün der Wälder wuchten Klippen empor zu toter Gestalt. Aber in den hallenden Schluchten rast des Lebens Urgewalt.

De alto de dek-mil futoj,

kvazaŭ de la ĉielo

la kaskado fluge ĵetas sin suben,

kaj ĉirkaŭ ĝi prezentiĝas nimbo jen ruĝa jen purpura. Ĝi, ŝajnante esti ĉielarko sub la suno, rekte falas inter arboj kaj tra la nebulo; en la serena vetero aŭdeblas bruo de vento kaj pluvo. Kiel majestas la monto Lushan! La nebulo kaj la akvo harmonie kunfandiĝas en fean iluminacion.

Traduko de la ĉina poemo “Hú kǒu wàng lú shān pù bù shuǐ” de Zhāng Jiǔ Líng en la Germanan de Manfred Hausmann (∗1898-09-10 – †1986-08-06).

Arg-987-1992 (2014-04-07 16:37:35)

La poemo aperis en la libro “Hinter dem Perlenvorhang”, Gedichte nach dem Chinesischen von Manfred Hausmann, Verlag S. Fischer, 1954. Pri la poeto vidu ankau la retejon http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Manfred_Hausmann . Manfred Hausmann verkis tiun ĉi poemon laŭ poemo verkita de la ĉina poeto Tschang Tschiu-Ling resp. Chang Chiu-ling (673–740). Pri la poeto vidu la vikipediejon http: // en. wikipedia. org/ wiki/ Zhang_Jiuling . Legu ankaŭ: http: // en. wikisource. org/ wiki/ A_Chi ese_ Biographical_Dictionary/ Chang_Chiu-ling .

Traduko de la ĉina poemo “Hú kǒu wàng lú shān pù bù shuǐ” de Zhāng Jiǔ Líng en Esperanton de Xiong Linping.

Arg-987-1991 (2014-04-03 10:44:09)

http://www.poezio.net/version?poem-id=987&version-id=,1992,1991