1/1

Zhāng Jiǔ Líng,  Zhāng Jiǔ Líng,
La akvofalo  La akvofalo
tradukita de Xiong Linping  tradukita de Manfred Retzlaff

De alto de dek-mil futoj, kvazaŭ de la ĉielo la kaskado fluge ĵetas sin suben, kaj ĉirkaŭ ĝi prezentiĝas nimbo jen ruĝa jen purpura. Ĝi, ŝajnante esti ĉielarko sub la suno, rekte falas inter arboj kaj tra la nebulo; en la serena vetero aŭdeblas bruo de vento kaj pluvo. Kiel majestas la monto Lushan! La nebulo kaj la akvo harmonie kunfandiĝas en fean iluminacion.

Blinde sin ĵetas purpur’ akvofala en la abismon tie ĉi. Kaj disiĝas la ruĝo kaj pala akvofumo eliĝas el ĝi. De l’ altej’ nebulvualo subeniĝas tie ĉi, ĝi ruliĝas tra la valo, de la arboj gutas ĝi. Glime sur la ŝaŭm’ ŝvebanta estas arko el odor’ kaj la akvo estas bruanta kvazaŭ tondro en la for’. El la verdo de l’ arbaro rokoj supren levas sin. La prafort’ de l’ vivantaro bolas jen en la ravin’.

Traduko de la ĉina poemo “Hú kǒu wàng lú shān pù bù shuǐ” de Zhāng Jiǔ Líng en Esperanton de Xiong Linping.

Arg-987-1991 (2014-04-03 10:44:09)

Traduko de la ĉina poemo “Hú kǒu wàng lú shān pù bù shuǐ” de Zhāng Jiǔ Líng en Esperanton de Manfred Retzlaff (∗1938-11-04) en 2013-12.

Arg-987-1993 (2014-04-07 16:42:27)

http://www.poezio.net/version?poem-id=987&version-id=1991,1993