1/1

Manfred Hausmann,  Manfred Hausmann,
Sommerabend  Somera vespero

tradukita de Manfred Retzlaff

Der Berge goldnes Licht vergeht im abendlichen Schattenreich. Mit zitterndem Geblink entsteht das Bild des Mondes auf dem Teich.

De l’ montoj ora lumo nun foriĝas en vespera pac’. Ekestas trema bild’ de l’ lun’ sur de l’ lageto la surfac’.

Gelösten Haares liege ich auf der Terrasse, und mein Sinn, mein Leben gibt der Stille sich, gibt sich dem kühlen Mondlicht hin.

Kun loza kap-hararo mi sur la teraso kuŝas nun, kvietas mia vivo, ĝi sin donas al la lum’ de l’ lun’.

Ein unbestimmtes Wehen streicht, nach Steinklee duftend, um das Haus. Der Bambusschatten regt sich lsicht und rauscht vom Tropfenfall des Taus.

Flariĝas melilot-odor’, ĝi lante supreniĝas al la dom’ dum la vespera hor’, susuras jen ros-guto-fal’.

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Manfred Hausmann (∗1898-09-10 – †1986-08-06).

Arg-994-2004 (2014-04-20 08:58:18)

La poemo estis origine verkita de la ĉina poeto Mèng Hàorán, kiu vivis de 680 - 740 p. Kr. Pri tiu vidu la retejon http: // eo. wikipedia. org/ wiki/ Meng_Haoran respektive http: // en. wikipedia. org/ wiki/ Meng_ Haoran . Pri la herbo meliloto (germane: Steinklee) vidu la retejon http: // pharm1. pharmazie. uni-greifswald. de/ systematik/ 6_droge/ melilo-h. htm kaj http: // www. docjones. de/ wirkstoffe/ steinklee/ steinkleekraut-extrakt-2 .

Traduko de la Germana poemo “Sommerabend” de Manfred Hausmann (∗1898-09-10 – †1986-08-06) en Esperanton de Manfred Retzlaff (∗1938-11-04) en 2014-04.

Arg-994-2005 (2014-04-20 08:59:23)

La origina ĉina poemo troviĝas en http: // www. chinese-poems. com/ m6. html . Pri la herbo meliloto vidu la retejon http: // pharm1. pharmazie. uni-greifswald. de/ systematik/ 6_droge/ melilo-h. htm kaj http: // www. docjones. de/ wirkstoffe/ steinklee/ steinkleekraut-extrakt-2 .

http://www.poezio.net/version?poem-id=994&version-id=2004,2005