1/1

Mèng Hàorán,  Mèng Hàorán,
Shān guāng  Sommerabend

tradukita de Manfred Hausmann

Xià rì nán tíng huái xīn dà

Shān guāng hū xī luò Chí yuè jiàn dōng shàng Sǎn fà chéng xī liáng Kāi xuān wò xián chǎng Hé fēng sòng xiāng qì Zhú lù dī qīng xiǎng Yù qǔ míng qín tán Hèn wú zhī yīn shǎng Gǎn cǐ huái gù rén Zhōng xiāo láo mèng xiǎng Der Berge goldnes Licht vergeht im abendlichen Schattenreich. Mit zitterndem Geblink entsteht das Bild des Mondes auf dem Teich. Gelösten Haares liege ich auf der Terrasse, und mein Sinn, mein Leben gibt der Stille sich, gibt sich dem kühlen Mondlicht hin. Ein unbestimmtes Wehen streicht, nach Steinklee duftend, um das Haus. Der Bambusschatten regt sich leicht und rauscht vom Tropfenfall des Taus.

Verkinto de tiu ĉi ĉina poemo estas Mèng Hàorán (∗689 – †740).

Arg-995-2006 (2014-04-21 20:01:57)

La ĉina-lingva teksto de tiu ĉi poemo troveblas sub http: // www. chinese-poems. com/ m6. html . Tie estas indikita ankaŭ laŭvorta kaj laŭsenca angligoj. Pri la aŭtoro vidu la vikipediejon http: // en. wikipedia. org/ wiki/ Meng_Haoran .

Traduko de la ĉina poemo “Shān guāng” de Mèng Hàorán (∗689 – †740) en la Germanan de Manfred Hausmann (∗1898-09-10 – †1986-08-06).

Arg-995-2007 (2014-04-28 16:51:56)

La germana poeto Manfred Hausmann verkis tiun ĉi germanigon de la poemo laŭ laŭvorta germanigo de la origina ĉina poemo.

http://www.poezio.net/version?poem-id=995&version-id=,2006,2007