1/1

Mèng Hàorán,  Mèng Hàorán,
Somera vespero  Mountain glow
tradukita de Manfred Retzlaff  tradukita de N. N. 77

Somertage en Nanting mi sopiras al Xinda

De l’ montoj ora lumo nun foriĝas en vespera pac’. Ekestas trema bild’ de l’ lun’ sur de l’ lageto la surfac’. Kun loza kap-hararo mi sur la teraso kuŝas nun, kvietas mia vivo, ĝi sin donas al la lum’ de l’ lun’. Flariĝas melilot-odor’, ĝi lante supreniĝas al la dom’ dum la vespera hor’, susuras jen ros-guto-fal’.

Mountain glow sudden west set Pond moon gradually east up Loose hair enjoy evening cool Open window lie idle spacious Lotus wind carry scent air Banboo dew drip clear sound Wish fetch sound qin pluck Regret not perceive sound appreciate Feel this think of old friend Whole night labour dream think

Traduko de la ĉina poemo “Shān guāng” de Mèng Hàorán (∗689 – †740) en Esperanton de Manfred Retzlaff (∗1938-11-04).

Arg-995-2008 (2014-04-21 20:09:05)

Mi, Manfred Retzlaff, espernantigis la poemon laŭ la germanigo, kiun verkis la germana poeto Manfred Hausmann. Pri tiu vidu la retejon http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Manfred_Hausmann . La subtitolo “Somertage en Nanting mi sopiras al Xinda” signifas, ke la poeto, sidante en la suda pavilo “Nanting”, sopiras je sia amiko Xinda.

Traduko de la ĉina poemo “Shān guāng” de Mèng Hàorán (∗689 – †740) en la Anglan de N. N. 77.

Arg-995-2009 (2014-04-20 00:34:46)

Tiu ĉi laŭvorta angligo troviĝas en http: // www. chinese-poems. com/ m6. html .

http://www.poezio.net/version?poem-id=995&version-id=,2008,2009