1/2

Mèng Hàorán,  Mèng Hàorán,  Mèng Hàorán,
Somera vespero Sommerabend  Mountain glow

tradukita de Manfred Retzlaff tradukita de Manfred Hausmann

tradukita de N. N. 77

Somertage en Nanting mi sopiras al Xinda

De l’ montoj ora lumo nun foriĝas en vespera pac’. Ekestas trema bild’ de l’

lun’ sur de l’ lageto la surfac’. Kun loza kap-hararo mi sur la teraso kuŝas nun, kvietas mia vivo, ĝi sin donas al la lum’ de l’

lun’. Flariĝas melilot-odor’, ĝi lante supreniĝas al la dom’ dum la vespera

hor’, susuras jen ros-guto-fal’.

Der Berge goldnes Licht vergeht im abendlichen Schattenreich. Mit zitterndem Geblink entsteht das Bild des Mondes auf dem

Teich. Gelösten Haares liege ich auf der Terrasse, und mein Sinn, mein Leben gibt der Stille sich, gibt sich dem kühlen Mondlicht

hin. Ein unbestimmtes Wehen

streicht, nach Steinklee duftend, um das

Haus. Der Bambusschatten regt sich

leicht und rauscht vom Tropfenfall des

Taus.

Mountain glow sudden west set Pond moon gradually east up Loose hair enjoy evening cool Open window lie idle spacious Lotus wind carry scent air Banboo dew drip clear sound Wish fetch sound qin pluck Regret not perceive sound ap-

preciate Feel this think of old friend Whole night labour dream think

…  …  …

2/2

Traduko de la ĉina poemo “Shān guāng” de Mèng Hàorán (∗689 – †740) en Esperanton de Manfred Retzlaff (∗1938-11-04).

Arg-995-2008 (2014-04-21 20:09:05)

Mi, Manfred Retzlaff, espernantigis la poemon laŭ la germanigo, kiun verkis la germana poeto Manfred Hausmann. Pri tiu vidu la retejon http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Manfred_Hausmann . La subtitolo “Somertage en Nanting mi sopiras al Xinda” signifas, ke la poeto, sidante en la suda pavilo “Nanting”, sopiras je sia amiko Xinda.

Traduko de la ĉina poemo “Shān guāng” de Mèng Hàorán (∗689 – †740) en la Germanan de Manfred Hausmann (∗1898-09-10 – †1986-08-06).

Arg-995-2007 (2014-04-28 16:51:56)

La germana poeto Manfred Hausmann verkis tiun ĉi germanigon de la poemo laŭ laŭvorta germanigo de la origina ĉina poemo.

Traduko de la ĉina poemo “Shān guāng” de Mèng Hàorán (∗689 – †740) en la Anglan de N. N. 77.

Arg-995-2009 (2014-04-20 00:34:46)

Tiu ĉi laŭvorta angligo troviĝas en http: // www. chinese-poems. com/ m6. html .

http://www.poezio.net/version?poem-id=995&version-id=2008,2007,2009