1/1

Michelangelo Buonarotti,  Michelangelo Buonarotti,

La venko de l’ amo super la morto

Der Sieg der Liebe über den Tod

tradukita de Manfred Retzlaff  tradukita de Hermann Grimm

Forpasis ino, kiun mia koro Sopiris, ege bela de figuro, Laŭ la decid‘ ĉiela. La naturo Ja hontis, vidis ĉiu ŝin kun ploro.

Als sie, zu der sich meine Wünsche sehnen, Hinwegging, weil der Himmel so gewaltet, Stand die Natur, die Schönres nie gestaltet. Beschämt, und wer sie sah, der weinte Tränen.

Ho, kie vi nun estas? Detruite Forsinkis ĉiuj sonĝoj de l‘ espero. Nun estas via korpo en la tero, Sed restos enĉiele vi spirite.

Wo weilst du nun? Ach! Wie vernichtet sanken Die hoffnungsvollen Träume plötzlich nieder, Jetzt hat die Erde deine reinen Glieder, Der Himmel deine heiligen Gedanken.

Vi devis morti kiel ĉio dia, Veninta sur ĉi tiun teron iam. La morto tamen vin ne neniigis!

Tod war dein Los; denn sterblich nur vermag Das Göttliche zu uns herabzusteigen; 2) Doch nur, was sterblich, hat der Tod vernichtet!

Vi vivas, hele brilas gloro via, Malvualite vi montriĝos ĉiam En tio, kion vi efektivigis.

Du lebst, es glänzt dein Ruhm im lichten Tag, Und ewig unverhüllt wird er dich zeigen In dem, was du bewirkt hast und gedichtet.

Traduko de la itala poemo “La vittoria di amore sulla morte” de Michelangelo Buonarotti (∗1475-03-06 – †1564-02-08) en Esperanton de Manfred Retzlaff (∗1938-11-04).

Arg-996-2012 (2014-04-21 14:32:04)

Tradukita en Esperanto de Manfred Retzlaff (Manfredo Ratislavo) en Oktobro de 2000 laŭ la germanigo fare de Grimo, Hermano (Hermann Grimm, 1828 – 1901). Pri tiu vidu la vikipediejon http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Herman_Grimm .

Traduko de la itala poemo “La vittoria di amore sulla morte” de Michelangelo Buonarotti (∗1475-03-06 – †1564-02-

08) en la Germanan de Hermann Grimm (∗1828-01-06 – †1901-06-16).

Arg-996-2013 (2014-04-21 15:13:02)

Pri la tradukinto vidu la retejon http: // de. wikipedia.

org/ wiki/ Herman_Grimm .

http://www.poezio.net/version?poem-id=996&version-id=,2012,2013